Druk offsetowy i jego historia

Offset jest obecnie jedną z najpopularniejszych dziedzin druku. Jest to odmiana druku płaskiego, która polega na przenoszeniu drukowanego obrazu przez formę drukowaną na podłoże drukowe.

Reklama

Ważnym elementem druku offsetowego są obciągi do druku – specjalne gumy montowane na cylindrze pośrednim w maszynie drukarskiej.

Historia offsetu

Wraz z wynalezieniem w końcu osiemnastego wieku nowej techniki druku – litografii, miała początek historia druku offsetowego. Jest to historia na tyle ciekawa, że z pewnością warto ją przypomnieć.

Alois Senefelder był artystą, który tworzył scenariusze teatralne. Pragnął wydawać je na piśmie, jednak druk wtedy był tak drogi, że pochłonąłby wszelkie ewentualne zyski ze sprzedaży dzieł. Autor, podczas pobytu w drukarni zauważył, że stosowane wtedy formy druku były nieefektywne i zwyczajnie nieopłacalne. Metodą prób i błędów stworzył grawerowane miedziane płyty, które pozwoliły mu na odbijanie wielu kopii swoich dzieł. Wciąż jednak była to technika żmudna i pracochłonna.

Z czasem miedziane płyty zastąpił kamiennymi, które pokrywał wodą, a następnie nakładał na nie farbę. Wynalazek wkrótce opatentował i w ten sposób dziś uważany jest za ojca litografii.

Początki offsetu są jeszcze ciekawsze – mają swoje źródło w zwykłej pomyłce, kiedy to operator maszyny drukującej zapomniał do niej włożyć arkusz papieru. Pod nim znajdowała się gumowa powierzchnia, na której w  całości odbił się wydruk. Ten z kolei został przeniesiony na kolejny drukowany arkusz papieru. Operator zauważył, że wydruk odbity od gumy jest o wiele wyraźniejszy i lepszej jakości, niż ten tradycyjny. Tak powstał druk pośredni, w którym rysunek z płyt zaczęto przenosić za pośrednictwem gumy – zabieg takie bardzo podniósł żywotność płyt. Tak właśnie powstał druk offsetowy.

Zastosowanie offsetu

Druk offsetowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w wykonywaniu wydruków o dużym nakładzie na wielu rodzajach papieru. Z powodzeniem wykonać z jego pomocą można ulotki, plakaty foldery, wizytówki, torby papierowe, książki, katalogi, etykiety czy kalendarze. Jego główną zaletą jest gwarancja wysokiej jakości wydruku oraz intensywne kolory wydruku. Dlatego też często bywa stosowany do wytwarzania materiałów biurowych i reklamowych.

Niektóre drukarnie offsetowe oferują też druk tego rodzaju na powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Branża drukarska wciąż rozwija się bardzo dynamicznie, niemniej jednak druk offsetowy wciąż znajduje zastosowanie. Warto wspomnieć, że spośród wszelkich technik drukarskich to właśnie on wyróżnia się największą rozdzielczością. Rzadko, ale jednak, technologia offsetowa bywa wykorzystywana do wydruków wielkoformatowych.

www.pxp.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz