Modelarstwo, to jedno z tych zainteresowań oraz dyscyplin sportowych, które łączy ze sobą całe pokolenia miłośników konstruowania modeli w pomniejszonej skali, pozwalając im tym samym na nawiązanie wspólnego języka oraz zdrowego współzawodnictwa. Od momentu powstania pierwszych zaawansowanych modeli odwzorowanych na rzeczywistych obiektach, wyodrębniły się również z biegiem czasu poszczególne kategorie w modelarstwie.
Modelarstwo to przede wszystkim jak najdokładniejsze odwzorowanie oryginału, przy zachowaniu konkretnej skali modelu oraz jego funkcjonalności. Najbardziej chyba znanym rodzajem modelarstwa jest modelarstwo tzw. redukcyjne, gdzie główny nacisk kładzie się na zachowaniu określonej skali modelu, odwzorowaniu funkcjonowania oryginału oraz jego wyglądu.
Modele redukcyjne plastikowe
Najbardziej popularnym rodzajem modelarstwa redukcyjnego, ze względu na wykorzystany w konstrukcji materiał, jest budowanie modeli z plastikowych, gotowych zestawów fabrycznych. Najczęściej produkowane zestawy z tego tworzywa mają skalę 1:72, 1:48 lub 1:35. Modele plastikowe są głównie przeznaczone do samodzielnego złożenia i pomalowania, jednak profesjonalni modelarze budują takie modele wyłącznie na podstawie planów technicznych oraz zdjęć obiektów przedstawionych w rozmiarze rzeczywistym, nie korzystając przy tym z gotowych elementów przygotowanych przez producenta określonego modelu.
Modele redukcyjne kartonowe
Innym bardzo popularnym rodzajem modelarstwa redukcyjnego jest konstruowanie obiektów z materiałów papierowych i im pochodnych (tektura, karton, brystol, itp.). Przy budowie modeli tzw. kartonowych często wykorzystuje się również materiały drewniane oraz z tworzyw sztucznych, a także wszelkiego rodzaju drut i sznurki, a jako spoiwo stosuje się przeważnie kleje typu wikol lub butapren. Najpopularniejsze skale towarzyszące modelom kartonowym to m.in. 1:33 (samoloty, śmigłowce), 1:25 (pojazdy kołowe i gąsienicowe), 1:100 (modele budowli), 1:200 (statki i okręty) oraz 1:87 (modele kolejowe).
Modelarstwo zapałczane
Niezwykle atrakcyjnym pod kątem wizualnym, a jednocześnie niezwykle trudnym i czasochłonnym rodzajem modelarstwa jest tworzenie modeli przy użyciu tradycyjnych zapałek. Tego rodzaju technikę wykorzystuje się głównie do budowania obiektów architektonicznych, typu: kościoły, katedry, zamki czy mosty. Wykonanie skomplikowanej konstrukcji z zapałek może zająć jej twórcy nawet kilka dobrych lat, jednak efekt końcowy jest niejednokrotnie atrakcyjniejszy wizualnie niż pierwowzór. Jedynym chyba na świecie istniejącym muzeum modeli stworzonych z zapałek jest muzeum znajdujące się w Stanach Zjednoczonych w miejscowości Gladbrook. Można tam zobaczyć m.in. zapałczany Kapitol USA, katedrę Notre-Dame czy też znaną z książek o Harrym Poterze szkołę Hogwart.
Do najbardziej znanych i utytułowanych modelarzy redukcyjnych w Polsce można z pewnością zaliczyć Andrzeja Ziobera, dziennikarza czasopisma „Skrzydlata Polska”, który wielokrotnie był nagradzany w konkursach i wystawach modeli na całym świecie. Jako jedyny modelarz w Polsce posiada na swym koncie Dyplom Błękitnych Skrzydeł, który jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem lotniczym w naszym kraju.
Stopka autorska: Więcej o modelarstwie na: http://revell.com.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!