Gazy techniczne – ich rodzaje i zastosowanie

Do czego stosować gazy techniczne? Jaka jest ich charakterystyka i w czym się je stosuje?

gazy techniczneGazy techniczne to mocno ogólne pojęcie, pod którym kryje się szereg surowców, z których każdy ma inną charakterystykę i zastosowanie. Dobrze wiedzieć, który gaz do czego służy i na co należy uważać przy ich wykorzystywaniu. Nawet, jeśli wiedza ta nie zostanie wykorzystana w praktyce.

Aragon

To gaz, który wykorzystywany jest przede wszystkim przez spawaczy działających w atmosferze ochronnej. Jest używany przede wszystkim w sytuacjach, w których atmosfera musi być niezwykle mało reaktywna. A więc tam, gdzie inne gazy technicznie nie mogłyby się sprawdzić.

Reklama

Aragon jest dużo gęstszy niż powietrze, co sprawia, że osiada na dnie aparatury, co ma szczególne znaczenie gdy ta jest nieszczelna. Z tego względu stosowany jest w nowoczesnych żarówkach oraz do wypełniania szyb zespolonych w oknach, które tego wymagają. Są nim też wypełniane dyski twarde komputerów, co sprawia, że zużycie talerzy i głowicy czytającej jest mniejsze niż gdyby stosować inne gazy techniczne.

Propan

Są gazy techniczne, które nie mają ani zapachu ani koloru. Jednym z nich jest propan, cięższy od powietrza, nierozpuszczalny w wodzie i występujący w małych ilościach w gazie ziemnych czy ropie naftowej.

Propan znajduje zastosowanie przede wszystkim jako paliwo do samochodów oraz kuchenek do gotowania. W pierwszym przypadku spalany jest z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, w drugim w sposób wolny. Kiedy spaleniu ulegnie kilogram gazu, uwolnionych zostanie 1,6 kg wody i 3 kg dwutlenku węgla.

Propan wydzielany jest z ropy naftowej w czasie jej destylacji, a później mieszany z butanem, dzięki czemu uzyskuje formę zdatną do wykorzystania.

CO2

W ostatnim czasie dwutlenek węgla zyskał sławę gazu złowrogiego, zagrażającemu życiu na ziemi w formie, jaką znamy. Jednak jeśli chodzi o gazy techniczne to CO2 znajduje rozmaite zastosowania, które wydają się korzystne.

Jeśli uwolni się w temperaturze pokojowej, jest zupełnie bezwonny i bezbarwny. Nie pali się, za to dobrze rozpuszcza w wodzie. Powstaje w czasie spalania i oddychania. Bez niego rośliny nie mogłyby prowadzić procesu fotosyntezy.

Hel

Także ten gaz jest lżejszy od powietrza. I tak samo jak niektóre inne gazy techniczne nie ma zapachu ani smaku. Co ciekawe, ma bardzo niską temperaturę wrzenia. Z tego względu stosowany jest do chłodzenia nadprzewodników. Jest też dodawany do mieszanki wykorzystywanej przez nurków.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że hel występuje na ziemi jedynie śladowo, więc jest stosunkowo drogi. Dlatego na przykład odchodzi się od stosowania helu w balonach na rzecz innych gazów.

Acetylen

Przywodzi na myśl palnik i jest to skojarzenie słuszne. Zastosowanie w palnikach acetylenowo-tlenowych jest jednym z trzech podstawowych w przypadku tego gazu. Pozostałe dwa to wykorzystanie w lampie acetylenowej służącej do oświetlania pomieszczeń oraz w przemyśle chemicznych, w którym jest półproduktem służącym do produkcji tworzyw sztucznych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz