Historia krakowskiej cementowni w Nowej Hucie

Krakowska Cementownia w Nowej Hucie – podobnie jak Kombinat – przez wiele lat uważana była za skansen i zabytek. I to zarówno w kategoriach zakładu produkcyjnego jak i firmy. Do 1989 nowohucki zakład rozwijał się całkiem sprawnie, niestety zaszkodziły mu zawirowania przy okazji transformacji i o mało co nie stał się kolejną ruderą.

Reklama

Początki zakładu

cementownia w KrakowieHistoria Cementowni Kraków – Nowa Huta zaczyna się bardzo dobrze. Zakład powstał tuą obok kombinatu co w naturalny sposób gwarantowało dostęp do surowca, oraz – przy zachowaniu odpowiedniej odległości od miasta – dobrą komunikacje dla pracowników (zresztą Nowa Huta została tak zaplanowana, że częśc produkcyjna, w której znajduje się właśnie m.in. Cementownia Kraków Nowa Huta i Kombinat oddzielono od części mieszkalnej szerokim pasem zieleni). W 1952 roku powstała przemiałownia cementu, która dziesięć lat później stała się “pełnoprawną” Cementownią Nowa Huta – w 1962 roku oficjlanie uruchomiono tam produkcję cementu portalndzkiego. Przez ponad 35 lat zakład funkcjonował nader sprawnie dostarczając surowca większości firm budowlanych na terenie Krakowa i Małopolski.

Nowohucka Cementownia po transformacji

Niestety po 1989 roku nowohucka cementownia kilkukrotnie zmieniała właścicieli – chaos prywatyzacyjny i problemy z załogą sprawiły, że zakład kilkukrotnie musiał zatrzymywać produkcję. Niewiele brakowało, aby rynek znalazł alternatywne żródła dostaw cementu. Tym bardziej, że żaden z właścicieli nie kwapił się, aby unowocześnić linie produkcyjna, zadbać o obsługę klienta na miarę nowego wieku, czy też zainteresować się produkcją zgodnie z normami ekologii. Wszyscy jednak wiemy, że tego typu zawierucha w przypadku popaństwowych zakładów jest w Polsce czymś standardowym. Najczęściej jednak zakłady i firmy radziły sobie z nią w ciągu maksymalnie jednej dekady. szczęście w nieszczęściu, że – mimo wyjątkowo długiego okresu normalizacji – cementownia Kraków Nowa Huta nie wypadła z rynku, jak stało się to z wieloma firmami i zakładami produkcyjnymi.

Stopka autorska: Cementownia Kraków Nowa Huta – http://www.cknh.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz