Olej arganowy – modny kosmetyk z Maroka

W kosmetyce od lat stosowane są różne oleje. Ostatnio coraz popularniejszy jest arganowy, nazywany nawet przez niektórych – eliksirem zdrowia i urody. Stał się niezbędnym składnikiem nie tylko kosmetyków naturalnych i ekologicznych, ale także tych laboratoryjnych i szturmem wkracza (także w czystej postaci) do coraz większej ilości salonów urody.

Reklama

Trochę historii

Olej arganowy jako kosmetyk zawitał do naszych sklepów stosunkowo niedawno, jednak historia tego surowca jest o wiele dłuższa i wiąże się z rdzenną ludnością Maroka – Berberami. Owy lud zamieszkiwał południowo-zachodnią część państwa i jako pierwszy odkrył niezwykłe walory drzewa arganowego, z którego olej jest pozyskiwany. Szczególnie wykorzystywali oni walory odżywcze, ponieważ owoce drzewa pozwalały przeżyć surowy, pustynny klimat. Owoce z nazywanego przez tubylców „drzewa życia”, później zostały wykorzystywane również w celach pielęgnacyjnych. Interesujące jest to, że drzewa te występują do dziś tylko i wyłącznie w tym miejscu na świecie, dlatego produkowany z nich tłuszcz nazywany jest „złotem Berberów”. Obecnie nasiona tych drzew są zbierane przez lokalne kobiety.

Jak powstaje „złoto Maroka”?

Źródłem oleju arganowego są drzewa o tej samej nazwie, a konkretnie orzechy mieszczące się wewnątrz owoców wydawanych przez te wiecznie zielone rośliny. Warto przyjrzeć się bliżej tym drzewom, ponieważ nie znajdziemy ich nigdzie indziej na Ziemi. Rośliny te doskonale przystosowały się do bardzo ciężkiego klimatu pustynnego potrafiąc przetrwać skrajne temperatury panujące w tej strefie klimatycznej. Ogromne korzenie mierzące nawet 30 metrów pozwalają im przeżyć nawet największą suszę. Żywotność drzew arganowych mieści się w przedziale od 150-200 lat, ale istnieją przypadki wiekowych, nawet 400-letnich okazów.

Najistotniejszy składnik z punktu widzenia eksploatacji, czyli ich owoce pojawiają się, kiedy drzewa osiągają wiek około 40-60 lat. Przybierają kolor zielony, podobny do barwy oliwek i są wielkości niewielkiej śliwki. Posiadają mięsisty miąższ o gorzkim smaku oraz orzech. Wewnątrz orzecha kryje się źródło „płynnego złota”, jak jest nazywany olej arganowy, czyli dwa, a czasem trzy nasiona.

Ziarna orzecha są zbierane w okresie żniw, to znaczy w lipcu, sierpniu i wrześniu. Co ciekawe tubylcom do zbiorów nie są potrzebne żadne maszyny, a całą „czarną robotę” wykonują za nich kozy, które wstrząsają drzewem. Owoce są zbierane, a następnie tłoczone w tradycyjny, niezmienny od pokoleń sposób. Jest to niezwykle żmudny i pracochłonny proces, ponieważ wyprodukowanie jednego litra oleju zabiera aż 20 godzin. Rocznie produkuje się około 11 milionów litrów. Dla porównania – oleju z oliwek uzyskuje się około 218 razy więcej.

Koza Maroko

Właściwości i zastosowanie oleju arganowego

Pochodzący z Maroka olej jest bardzo ceniony na świecie, ponieważ posiada bogate właściwości potwierdzone wielokrotnymi badaniami. W swoim składzie posiada m.in.:

bogatą dawkę naturalnej witaminy E, dwukrotnie większą niż w przypadku oliwy z oliwek
– nienasycone kwasy tłuszczowe Omega6 i Omega9
– przeciwutleniacze
– sterole

Wszystkie te składniki wpływają bezpośrednio na zdrowie, a w szczególności na naszą urodę. Olej arganowy jako naturalny kosmetyk, przyczynia się do opóźniania procesów starzenia poprawiając elastyczność skóry oraz wygładzając zmarszczki. Systematycznie stosowany nawilża skórę, odżywia włosy oraz przyspiesza gojenie. Jest mocno polecany w walce z uporczywą przypadłością kobiet – cellulitem. Lekarze wymieniają również takie zalety stosowania olejku, jak zapobieganie chorobie Alzheimera i Parkinsona, obniżanie ciśnienia i cholesterolu, czy też lepsze krążenie krwi. Poza tym, podobnie jak szare mydło, łagodzi objawy alergii.

Warto, czy nie warto?

Olej arganowy jest zaliczany do grona jednego z najdroższych olejów. Pamiętając jednak o niezwykłych właściwościach, warto polecić ten „eliksir młodości” szczególnie osobom, dla których zdrowie nie ma ceny. Należy pamiętać o tym, że na rynku znajduje się wiele podróbek marokańskiego oleju, pozbawionych jego naturalnych właściwości. Trzeba się takich produktów wystrzegać i zaopatrywać się wyłącznie w produkty z certyfikatem.

Stopka autorska: http://sbart.pl/olej-arganowy-modny-kosmetyk-z-maroka/olej-arganowy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.2/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz