Księgowość a outsourcing

księgowość

Księgowość jest jedną z tych dziedzin, które najczęściej poddawane są operacji outsourcingu. Tak się przynajmniej wydaje. Większość właścicieli małych firm nie ma ani czasu ani odpowiedniej wiedzy, żeby zajmować się rachunkowością samodzielnie. Wolą zlecić księgowość wyspecjalizowanej firmie niż narażać się na kontrole z urzędu skarbowego czy kary wynikające z nieprawidłowej interpretacji przepisów. Taka postawa pozwala im także zaoszczędzić czas – rzecz niezwykle ważna, kiedy jest się w jednej osobie prezesem, handlowcem, kadrowcem czy kierowcą.

Reklama

Księgowość w małej firmie

Zapewne zlecający księgowość na zewnątrz mali przedsiębiorcy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że dokonują procesu outsourcingu. Nie muszą. Jednak w ich przypadku operacja taka wydaje się jak najbardziej uzasadniona. Księgowość w małej firmie może sprawiać kłopoty, może być kosztowna i nie ma żadnych przeciwwskazań do zlecenia jej na zewnątrz. Inaczej rzecz się ma w przypadku wielkich firm.

One zdają sobie doskonale sprawę czym jest pojęcie outsourcingu. Jeśli więc decydują się na to, żeby księgowość (ale i inne działy) funkcjonowały poza firmą, robią to na podstawie jakiś argumentów. No właśnie – jakich?

Po pierwsze – chodzi o modę. Modę, czyli run wielkich korporacji na wyciąganie poszczególnych działów ze struktury firmy i zlecanie ich na zewnątrz. Gospodarka zna takie przypadki – niegdyś modne były inwestycje w spółki internetowe, derywaty i inne papiery wartościowe. W tym samym czasie rozwijał się rynek outsourcingu, gdzie księgowość zlecano firmom zza granicy tylko dlatego, że konkurencja robiła to samo.

Czemu wyprowadzają księgowość?

Poważny motyw, którym kierowały się wyprowadzające z firmy księgowość korporacje, oszczędności, okazał się fałszywym drogowskazem. Badania pokazują, że koszty w wielu przypadkach wzrosły przy jednoczesnym obniżeniu jakości usług. Cięcia wydatków doprowadziły do ich dalszego wzrostu, co dla wielu fachowców zajmujących się zarządzaniem nie było niespodzianką. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych Wayne Cascio z Uniwersytetu Kolorado zauważył, że zwolnienia dokonywane z motywów oszczędnościowych nie przynoszą korzyści korporacjom. Znacznie lepiej działa zwiększanie efektywności pracy, jednak takie działania są mniej popularne wśród menedżerów ze względu na ich ograniczenia intelektualne.

Czy więc outsourcing księgowości to ślepa uliczka światowego biznesu? Raczej nie. Firmy nadal będą wyprowadzały tego rodzaju usługi na zewnątrz, zmienią się tylko cele, które w ten sposób zamierzają osiągnąć. Dla małych przedsiębiorstw nic się nie zmieni, jednak w przypadku korporacji przejście na nowy system może być poważnym wyzwaniem. Rachunkowość prowadzona na zasadach outsourcingu będzie spełniać cele takie jak wyższa efektywność pracy czy dokładniejsze przestrzeganie procedur. Koszty będą miały znaczenie drugorzędne – ponieważ mogą być nawet wyższe. Taka zmiana podejścia będzie jednak skutkowała zmianami w samych firmach świadczących usługi outsourcingowe, co może wyjść wszystkim tylko na dobre.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz