Monety używane są przez nas najczęściej każdego dnia. Korzystali z nich także nasi przodkowie. Wiele z nich jednak zaginęło i obecnie możemy oglądać je tylko w niewielu
kolekcjach. Gdzie możemy zobaczyć te najciekawsze w Polsce?
Numizmatyka to szeroka dziedzina wiedzy, która traktowana jest również jako nauka pomocnicza historii. Skupia się ona na wszechstronnym badaniu monet oraz innych wartości pieniężnych, między innymi pod kątem ich datowania, funkcji. Dzisiaj numizmatykę kojarzymy głównie z kolekcjonowanie monet, także w celach inwestycyjnych. Niektóre kolekcje przedstawiają astronomiczne wartości!
Kolekcjonowanie monet stało się popularne w wieku XIV i XV. To właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze większe kolekcje, także na ziemiach polskich. Do pierwszych polskich kolekcji monet zaliczają się te stworzone przez Stefana von Heideburga, biskupa chełmińskiego, Macieja Karpiga z Miechowa, zwanego Miechowitą czy profesora uczelni krakowskiej Stanisława Grzepskiego.
Numizmatyka wciągnęła również władców. Bogatymi kolekcjami mogli pochwalić się Jan Olbracht, Zygmunt I Stary, Władysław IV, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski.
Niestety, bardzo wiele kolekcji monet na polskich ziemiach zostało zniszczonych czy skradzionych w czasach wojen. Niektóre z nich ukryto, niemniej jednak ze względu na śmierć właścicieli nie możemy określić miejsca kryjówki kolekcji. Od czasu do czasu zdarzają się jednak ciekawe odkrycia, które rzucają nowe światło na historię i numizmatykę.
Aktualnie ciekawe kolekcje monet i medali możemy zobaczyć głównie w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, gdzie znajdują się największe zbiory monet polskich z różnych wieków, ponadto wystawy dostępne są w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Śląskim we Wrocławiu i w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Jeżeli również chcesz założyć swoją kolekcję, pomoże ci Skarbnica Narodowa (skarbnicanarodowa.pl), w której ofercie znajduje się pełna gama medali kolekcjonerskich. Można zakupić je w sklepie on-line pod adresem: skarbnicanarodowa.pl.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!