Nie bagatelizuj problemów z oddychaniem!

W dzisiejszych czasach czas jest na wagę złota, dlatego też wiele osób odkłada sprawy, które w ich mniemaniu „mogą poczekać” na wieczne później, kiedy – jak im się wydaje – będą mieli więcej czasu na załatwienie danego tematu. Niestety wielu Polaków do takich odkładanych na później spraw zalicza… wizyty u lekarza-specjalisty. W opinii uznanego laryngologa 90% pacjentów zgłasza się do jego gabinetu zdecydowanie zbyt późno, i dolegliwości z którymi się zgłaszają często znajdują się w bardzo zaawansowanym stadium.

Reklama

Nie lekceważ utrudnionego oddychania…

Jednym z pierwszych objawów które powinny nam zwrócić uwagę na możliwe problemy laryngologiczne w obrębie nosa jest utrudnione oddychanie. Weź głęboki wdech przez nos. Potrafisz? Czy może czujesz wyraźny opór i przepływ powietrza jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku oddychania przez usta? A może po prostu wszyscy wokół Ciebie słyszą jak oddychasz, a rozmówcy telefoniczni zwracają Ci uwagę na to, że „dyszysz” do słuchawki?

Takie objawy nierzadko są symptomami problemów w obrębie nosa. Może to być na przykład rozwój polipów nosa czy też efekt skrzywionej przegrody nosowej. W takim przypadku zdecydowanie warto udać się do gabinetu laryngologicznego w swojej okolicy celem zdiagnozowania występującego problemu oraz rozpoczęcia leczenia.

… ani ciągłego kataru

W przypadku problemów z długotrwałym katarem również należy udać się do odpowiedniego lekarza. W tym przypadku w grę wchodzą najczęściej dwie specjalności: alergolog (w celu rozpoznania czy katar ma podłoże alergiczne) lub laryngolog (w celu diagnozy obszaru zatok przynosowych). Do pierwszego z wymienionych lekarzy należy się udać jeśli nasz katar pojawia się cyklicznie, w określonych porach roku  lub też – co równie często – w przypadku zetknięcia się z alergenem, którym może być zarówno np. sierść psa jak i pyłki kwiatów.

W przypadku gdy katar pojawia się bez wyraźnej przyczyny, lub pozostał nam jako „pamiątka” po przeziębieniu, nasze kroki powinny skierować się do lekarza rodzinnego celem uzyskania skierowania do poradni otolaryngologicznej.

Co jeśli mamy problem larynoglogiczny?

W trakcie wizyty u alergologa, jeśli zostanie podczas wykonywania testów rozpoznana alergia, najczęściej rozpoczyna się terapia farmakologiczna lub też odczulanie, które ma na celu zmniejszenie uciążliwości alergii. Jeśli jednak nasz problem będzie wymagał interwencji laryngologicznej, może się okazać konieczne również leczenie chirurgiczne. Obecnie większość zabiegów w obrębie nosa wykonywanych jest przy krótkotrwałym znieczuleniu, a pacjent jest kierowany do domu w kilka, kilkanaście godzin po zabiegu. Wybierając jednak specjalistę do którego chcemy się udać, warto pamiętać o tym, żeby wybrać lekarza który wykonuje kwalifikacje do zabiegów operacyjnych.

Stopka autorska: Podczas redagowania artykułu wykorzystane zostały informacje ze strony gabinetu laryngologicznego mieszczącego się w Tychach: http://www.adamsynowski.pl

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz