Odzież robocza przywilejem pracownika

Niezbędna w wielu zakładach pracy, ściśle powiązana ze specyfiką wielu zawodów, których wykonywanie wymaga jej stosowania. Odzież robocza jest przywilejem pracownika, który pracodawca w wielu przypadkach powinien zapewnić swoim podwładnym.

Reklama

Stosowanie odzieży roboczej determinuje miejsce wykonywania pracy, a nade wszystko jej charakter. Odzież robocza bardzo często bywa mylona z odzieżą ochronną i przypisuje się jej funkcję zapewniającą bezpieczeństwo. Tymczasem, odzież robocza stosowana jest jako ochrona, ale nie zdrowia, czy też życia pracownika, a jego własnego okrycia wierzchniego. Stosowana jest zatem wtedy, gdy specyfika wykonywanego zawodu, naraża prywatne ubranie pracownika na zabrudzenia, otarcia i innego rodzaju uszkodzenia.

Odzież robocza wykorzystywana jest głównie w branży polegającej na pracy fizycznej, na budowach, magazynach, w kanalizacji i służbach oczyszczających, w zawodach związanych z obsługą różnego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych. Jest również niezbędna w zawodach, które wymagają zachowania zasad higieny, takich jak piekarnictwo, szeroko rozumiana branża gastronomiczna, kosmetyczna i fryzjerska, ale nade wszystko, branża medyczna. W tej ostatniej wykorzystywana jest zarówno przez personel służby zdrowia, jak również pracowników aptek.

Ochrona odzieży własnej zatrudnionego, to prymarna funkcja odzieży roboczej. Drugą, równie istotną jest zwiększanie stopnia widoczności pracownika. Ten aspekt idealnie sprawdza się wśród zatrudnionych na magazynie lub wykonujących roboty drogowe. W tym wypadku, odzież robocza najczęściej występuje pod postacią odblaskowej kamizelki.

Odzież robocza łączy w sobie funkcję ochrony ubrania pracownika z praktycznością i codzienną użytecznością zawodową. Zarówno spodnie, jak i kamizelki, najczęściej wyposażone są w dodatkowe kieszenie boczne, umożliwiające pracownikowi, przechowywanie niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków przedmiotów i narzędzi, takich jak poziomica, kombinerki, młotek, miarka, śrubokręt czy skaner, tak, by w każdej chwili móc swobodnie po nie sięgnąć, bez konieczności przemieszczania się na drugi koniec np. magazynu.

Odzież robocza stanowi przywilej dla pracownika, który zgodnie z prawem, zatrudnionemu powinien zapewnić pracodawca. Zatrudniający jest zobowiązany dostarczyć swojemu pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej, wtedy, gdy wykonywane obowiązki narażają odzież własną na zabrudzenia i uszkodzenia, oraz w przypadkach, kiedy stanowisko zawodowe wymaga utrzymania odpowiedniej czystości i higieny.

Stopka autorska: www.Beta24.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz