Prawidłowa geometria kół – podstawa bezpieczeństwa na drodze

Jeśli auto podczas jazdy ściąga na stronę lub jego opony zużywają się nierównomiernie to znak, że pojazd ma nieprawidłową geometrię kół. Czym jest geometria i dlaczego jest ona tak ważna powiemy w tym artykule.

Reklama

Geometria kół – co to jest

Geometria to zestawienie parametrów określających ustawienie kół w samochodzie  względem siebie, jezdni lub względem elementów zawieszenia – np. sworznia zwrotnicy. Jeżeli stosunek ten dla kół nie jest równy auto staje się niestabilne, co wpływa nie tylko na wygodę jazdy, ale także na bezpieczeństwo na drodze. Zła geometria kół powoduje nie tylko ściągnie samochodu z jezdni, ale także słabszą przyczepność, co w zbliżającym się okresie zimowym jest niezwykle niebezpieczne.

Specjaliści zaznaczają, że geometrię zawieszenia należy sprawdzać systematycznie, raz do roku lub przejechaniu większej ilości kilometrów. Dzięki temu kierowca ma większą pewność, że auto będzie odpowiednio trzymało się jezdni. Geometrię warto sprawdzać także na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny, kiedy warunki na jezdni są najgorsze. Co więcej, ten parametr układu jezdnego uzależniony jest od eksploatacji – jazda po gorszych drogach skutkuje szybszą utratą geometrii kół.

Na co zwracać uwagę podczas pomiaru geometrii

Przede wszystkimi należy brać pod uwagę kąt pochylenia, który określa położenia koła względem linii prostej. Ten parametr można sprawdzić samemu stając przed lub za autem określając, jak jest odchylona górna krawędź każdego koła. W większości aut kąt powinien być ujemny – czyli górna krawędź opony powinna odchylać się do wewnątrz.

Zbieżność określa położenie kół względem osi i jest to kolejny parametr, który należy dokładnie sprawdzić. Domyślnie, w większości aut koła są delikatne zwrócone ku sobie. Ostatni już parametr brany pod uwagę podczas sprawdzania geometrii kół to kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Dwie ostatnie cechy są w stanie zbadać jedynie mechanicy. Zatem zaleca się przekazanie pojazdu do serwisu w celu określenia zbieżności kół.

Odpowiednie przygotowanie auta do pomiaru

Chcąc wykonać pomiar geometrii kół należy w odpowiedni sposób przygotować nasz samochód. Sam pomiar nie jest trudny – trwa 15 minut, a jego koszt wynosi około 50 złotych, w zależności od miejsca, w którym jest wykonywany.

Zanim przystąpi się do pomiaru, warto sprawdzić, czy samochód posiada uszkodzenia w zawieszeniu oraz układzie kierowniczym, a także w jakim stanie są felgi. Należy pamiętać również o odpowiednim ciśnieniu w oponach. Ważne są także ustalenie dodatkowych cech samochodu – wersji oraz rodzaj zawieszenia. Krokiem poprzedzającym sprawdzenie geometrii jest kontrola ugięcia zawieszenia.

Na podstawie pozyskanych danych serwisant może przystąpić do sprawdzenia geometrii, na podstawie którego można określić potrzebę wykonania kalibracji zawieszenia.

Geometrię kół najlepiej sprawdzać w dobrze wyposażonych serwisach samochodowych. Odpowiedni sprzęt diagnostyczny pozwoli wychwycić drobne nieścisłości, a doświadczeni mechanicy sprawnie przeprowadzą konieczne naprawy i kalibrację. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ASO, na przykład z autoryzowanych serwisów samochodowych Grupy Auto Wimar.

Kiedy najlepiej sprawdzić geometrię kół

Jesień i zima to okres, kiedy szczególne znaczenie mają właściwości jezdne pojazdów – przyczepność oraz utrzymanie właściwej trakcji. Za nie między innymi odpowiedzialna jest prawidłowa geometria kół. Warto postawić na bezpieczeństwo i systematycznie – co najmniej raz do roku (najlepiej w okresie jesienno-zimowym) – wykonać sprawdzenie geometrii kół. Zyskiem będą mniej zużywające się opony i znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: GrupaAutoWimar – Oferta samochodów używanych



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz