Czym jest depozyt zabezpieczający w kontraktach na różnice kursowe (CFD)?

Przy prowadzeniu transakcji walutowych dotyczących różnic kursowych spotykamy się z terminem depozytu zabezpieczającego. Czym jest depozyt zabezpieczający i jaką ma wysokość?

Reklama

Depozyt zabezpieczający jest jednym z kluczowych aspektów dotyczących inwestowania na rynkach z wykorzystaniem kontraktów na różnice kursowe. Przed rozpoczęciem prowadzenia inwestycji warto, wobec tego dowiedzieć się, czym jest depozyt zabezpieczający, aby zrozumieć jego specyfikę.

Definicja mówi, że depozyt zabezpieczający to odpowiednia kwota pieniędzy, którą inwestor musi utrzymywać na swoim rachunku, żeby móc otworzyć i następnie utrzymywać otwartą pozycję. Jest to wobec tego suma, która jest niezbędna do zrealizowania transakcji i stanowi ona ułamek łącznej wartości inwestycji. Depozyt ten najczęściej wynosi około 1% wartości nominalnej kontraktu, ale jest on najczęściej zależny od instrumentu bazowego, dlatego też jego wysokość może być zróżnicowana. Depozytem są środki, które są zgromadzone na rachunku i są one zablokowane, aby zapewnić odpowiednią stabilność obrotu finansowego.

Z terminem depozytu zabezpieczającego związana jest także dźwignia finansowa – stanowi ona zależność pomiędzy depozytem a wartością nominalną transakcji. To właśnie dzięki depozytowi można korzystać z dźwigni finansowej, która pozwala na otwieranie pozycji wykraczających poza saldo rachunku. Mechanizm dźwigni finansowej pozwala na zawieranie transakcji na kontraktach na różnice kursowe o znacząco wyższych wartościach nominalnych niż aktualny depozyt inwestora. W rezultacie możliwe jest podejmowanie większego ryzyka niż dla innych instrumentów finansowych, przykładowo akcji.

Więcej informacji dotyczących najważniejszych terminów rynku walutowego Forex znaleźć można na stronie internetowej brokera HighSky działającej pod adresem HighSky.pl. Na stronie HighSky.pl na inwestorów oczekuje wiele pomocnych porad, które pozwalają na kompleksowe przygotowanie się do prowadzenia inwestycji. Warto zapoznać się z nimi przed pierwszą transakcją, aby nie popełnić na samym początku błędu, który może też sporo kosztować.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz