Stulejka u dziecka – jak zapobiegać i leczyć?

Stulejka to schorzenie, które występuje dość często u chłopców już od najmłodszych lat, a nieleczona może doprowadzać do nieprzyjemnych dolegliwości już w życiu dorosłym.

Reklama

Stulejka u chłopcówStulejka to schorzenie, które powoduje, że niemożliwe jest odciągnięcie napletka poza żołądź, co z kolei uniemożliwia oddawanie moczu. U chłopców do 3. roku życia tego typu sytuacja jest zupełnie normalna, gdyż wtedy napletek jest jeszcze zlepiony z żołędzią, jednak jeśli występuje w późniejszym wieku należy udać się do lekarza. Wyróżnia się stulejkę całkowitą, która uniemożliwia zdjęcie napletka, ale też stulejkę niepełną, jeśli zdjęcie napletka jest utrudnione ze względu na zwężenie jego ujścia.

Niestety stulejka może być też schorzeniem nabytym i pojawić się, gdy dziecku na siłę odciąga się napletek, nabawi się ono stanów zapalnych cewki moczowej lub napletka albo gdy w wieku niemowlęcym nie zadbano o odpowiednią higienę i pielęgnację chłopca.

Jak zapobiec powstaniu stulejki u dzieci?

Do pierwszego roku życia chłopca napletka nie należy w ogóle odciągać.
Po raz pierwszy próbę odciągnięcia napletka należy podjąć, gdy dziecko skończy dwa lata, jednak przerwać, gdy okaże się to bolesne.
Gdy dziecko skończy 3 rok życia, a napletka nadal nie będzie można zdjąć należy udać się do lekarza.
Cały czas należy dbać o higienę i nie doprowadzać do pojawiania się stanów zapalnych.

Leczenie stulejki u dzieci

Jedyną skuteczną metodą wyleczenia stulejki jest zabieg operacyjny. Polega on najczęściej na poszerzeniu napletka, rzadziej na całkowitym jego usunięciu, czyli obrzezaniu. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym, głównie z racji tego, że młody pacjent może czuć ogromny stres związany z nową sytuacją. Jest dość bolesny, ze względu na silne unerwienie penisa, a powrót do zdrowia może trwać od 4 do 6 tygodni, w których szczególnie należy zadbać o higienę i pielęgnację.

Należy pamiętać, że nieleczona stulejka u dzieci może okazać się szczególnie w życiu dorosłym, w tym seksualnym i zabieg jej usunięcia prędzej, czy później i tak będzie musiał być przeprowadzony. Dzięki niemu znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się schorzeń prącia.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz