Znaczenie spedycji morskiej

Transport morski, niegdyś bardzo popularny, dziś często wypierany przez inne formy transportu, cieszy się popularnością szczególnie wśród działaczy Unii Europejskiej. Polityka transportowa Unii Europejskiej dąży do tego, aby zminimalizować usługi kolei w zakresie przewozu towarów na rzecz spedycji morskiej, jako proekologicznego systemu spedycyjnego.

Reklama

kontenerowiecUnia Europejska szczególnie podkreśla zasługi spedycji morskiej jeśli chodzi o żeglugę dalekiego zasięgu. Dzięki temu odnotowywany jest wzrost wymiany handlowej między krajami UE a Azji. Jednak żegluga morska sięga także o wiele dalej, łączy kontynenty.

Międzynarodowa wymiana handlowa często wykorzystuje usługi morskie do przewozu ładunków masowych. Jest to oczywiście zróżnicowane ze względu na chociażby uwarunkowania geograficzne krajów,  poziom rozwoju danej gałęzi transportu w państwach, rodzaj przewożonego ładunku oraz konkurencyjność innych środków transportu. Szczególnie ostatni punkt zasługuje na uwagę.

Żegluga morska coraz częściej przegrywa z transportem lotniczym, głównie tym, który dotyczy przewozu płodów rolnych, drobnicy oraz pasażerów. Wiąże się to z krótszym czasem dostawy drogą powietrzną niż morską, jeśli rozważa się transport towarów, oraz z komfortem podróżowania, jeśli bierze się pod uwagę pasażerów.

Z drogi morskiej, jako zarówno środka transportu ludzi jak też towarów, chętnie korzystają kraje posiadające rozległą strefę przybrzeżną. Przewozy regionalne pozwalają zaoszczędzić wiele pieniędzy, a także koncentrują całą aktywność gospodarczą w strefie przybrzeżnej. Jest to łatwa droga transportu, bezpieczna dla towaru oraz pasażerów, a także prosta w utrzymaniu i nie wymagająca częstych modernizacji.

Oprócz wielu plusów żeglugi regionalnej, także spedycja morska na dalekie odległości okazuje się atrakcyjną formą przewozu. Szlaki transportowe obejmują już całą kulę ziemską, nie ma więc problemów z dotarciem do jakiegokolwiek miejsca na kontynencie, zapewniona jest szeroka dostępność do portów morskich, jako węzłowych punktów transportowych, oraz do światowych ośrodków aktywności gospodarczych, nie istnieje problem w przewozie jakichkolwiek ładunków o specyficznym charakterze czy gabarytach, koszta przewozu na dalekie odległości są najmniejsze w porównaniu z innymi środkami transportu niż żegluga morska.

Transport morski, bardzo opłacalny zarówno na dalekie odległości, jak także w transporcie śródlądowym, odznacza się mimo wszystko niską dynamiką rozwoju. Choć sprzyja środowisku, to nie wszystkie państwa chcą go tak samo mocno popierać i inwestować w niego jak państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Stopka autorska: spedycja morska – http://www.omida.pl/pl/uslugi/spedycja-morska/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz