W jaki sposób prawidłowo zdemontować pomnik?

Nie tylko osoby słynące z pragmatyzmu wykupują zawczasu miejsce pogrzebowe. Równie często inwestuje się w rodzinne grobowce czy wspólną mogiłę dla małżonków. Takie rozwiązanie, chociaż wciąż budzi jeszcze mieszane uczucia, pozwala zaplanować niejako naszą ostatnią ziemską wędrówkę zgodnie z indywidualnymi pragnieniami i oczekiwaniami.

Reklama

Samodzielne przygotowanie miejsca na spoczynek to nie tylko pewność, ale również ogromna pomoc dla bliskich, którym przyjdzie zmierzyć się z naszym odejściem z tego świata. W przypadku wspólnego grobu małżonków, w momencie śmierci drugiego z nich, konieczny jest częściowy lub całkowity demontaż pomnika. Jak czynność tę wykonać prawidłowo?

Prawidłowy demontaż nagrobka czy płyty nie jest rzeczą prostą i wymaga pewnego doświadczenia od kamieniarza, któremu powierzymy to zadanie. Wbrew popularnemu przekonaniu, że czynności tej może dokonać nawet grabarz, na demontażu nie powinniśmy oszczędzać. Warto w swojej okolicy poszukać zakładu pogrzebowego takie jak np. Anubis, który w swojej ofercie posiada nie tylko podstawowe usługi, ale także proponuje demontaż pomników lub płyt przed pogrzebem i montaż po ceremonii pogrzebowej. W ten sposób będziemy mieli pewność, że powierzamy organizację naszej ostatniej drogi profesjonalistom.

Dlaczego element ten uznawany jest za tak ważny? Sam montaż jest dość trudny – nagrobki umieszcza się bowiem na specjalnie przygotowanych elementach, najczęściej betonowych, które zabezpieczają je przed osiadaniem oraz ruchami. Proces składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie podłoża – wypoziomowanie gruntu, zagęszczenie go oraz utwardzenie, które zapobiegnie późniejszemu osiadaniu nagrobka. Kolejnym etapem jest wykonanie fundamentów, na których następnie umieszcza się elementy nagrobka. Do tego celu stosuje się specjalistyczne zaprawy, przystosowane do łączenia elementów granitowych – najbardziej odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Co ciekawe – nie zawsze najtrwalsza zaprawa jest w naszym wypadku najlepszą, ale do tego tematu przejdziemy za moment. Gdy wszelkie elementy płaskie zostaną zamontowane, kolejnym krokiem jest składanie i łączenie pozostałych elementów nagrobka. Następnie przychodzi czas na zamontowanie płyty napisowej oraz oczyszczenie kompletnego pomnika z ewentualnych pozostałości po zaprawie.

Jak już wspominaliśmy, najtrwalsza zaprawa wcale nie musi być najlepsza, zwłaszcza w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na rodzinny grobowiec czy mogiłę małżeńską. Eksperci z zakładu pogrzebowego Anubis dodają, że często stosuje się pomniki podwójne, przystosowane pod kolejną osobę. Nagrobek, który zamontujemy na ławie fundamentowej za pomocą zaprawy o dużym współczynniku wiązania, może nie tyle utrudnić, co całkowicie uniemożliwić rozebranie nagrobka bez jego późniejszego uszkodzenia. Podczas demontażu elementem który powinien ulec zniszczeniu jest sama zaprawa – kamień musi zostać nietknięty. Dosztukowane elementy pomnika, nawet te wykonane z tego samego materiału, będą odróżniać się kolorystyczne od jego reszty, co prawdopodobnie będzie wiązać się z koniecznością wykonania nowego nagrobka.

Nagrobek zdemontowany przed pogrzebem zaraz po zakończeniu uroczystości pogrzebowych może zostać zamontowany ponownie, jedynie pod warunkiem, że jest to pomnik umieszczony na betonowej piwnic. Jeśli zaś mamy do czynienia z nagrobkiem ziemnym, czas oczekiwania wydłuży się do ok. 6 miesięcy od ceremonii.

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz