Ze względu na swoje liczne zalety kotły spalające biomasę cieszą się coraz większą popularnością. Piece na biomasę spalają paliwa niskokaloryczne, czyli drewno, słomę, brykiet drzewny czy też torf. Biomasa jest dobrym paliwem, ponieważ daje duże ilości ciepła, a ponadto nie jest tak szkodliwa dla środowiska, jak ma to miejsce w przypadku najpopularniejszego paliwa, czyli węgla kamiennego.
W kotłach na biomasę można palić również suchymi liśćmi, a także trocinami. Aby uzyskać energię cieplną, w kotłach spala się również różnego rodzaju odpady produkcji rolniczej, opady organiczne oraz oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. W tego rodzaju kotłach palić można również węglem. Warto wiedzieć, że z biomasy produkuje się pellety będące paliwem, sprasowując ją pod wysokim ciśnieniem. Kotły z podajnikiem na pellet ma swojej ofercie firma Kołton, będąca producentem różnego rodzaju kotłów. Firma ta do produkcji pieców wykorzystuje wyłącznie materiały atestowane. Co istotne, jakość kotłów produkowanych przez firmę Kołton jest potwierdzona przez certyfikaty na zgodność z normą PN-EN 303-5 oraz certyfikaty bezpieczeństwa ekologicznego kotłów.
Wspomniane pellety produkowane są z trocin oraz wiórów. Z powodzeniem można je więc stosować właśnie z kotłami z podajnikiem. Warto jednak wiedzieć, że pellet, podobnie jak brykiet, jest droższy niż na przykład drewno, które również jest popularną biomasą.
Kotły na biomasę to duży wydatek, jednakże ich zaletą są niskie koszty związane z późniejszą eksploatacją, a to również dzięki temu, że część paliwa można generować samemu – z naturalnych odpadów. Biomasą, która jest najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana jest wspomniane już drewno. Dostępne są także kotły na słomę, te jednak najczęściej wykorzystywane są w przypadku dużych obiektów, co nie oznacza, że nie sprawdzą się w domowych warunkach.
Kotły na biomasę dzielone są ze względu na rodzaj zastosowanego paliwa, a także ze względu na sposób jego załadowania – automatyczny bądź też ręczny. Wyróżnia się także podział ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne. Kotły na biomasę mogą być odpowiednio skonfigurowane, w zależności od wymagań. W przypadku kotła należy wybrać ten o zgodnej z potrzebami mocy, a także sam jego rodzaj. Jeśli chodzi o rodzaj, to ważne jest jakie paliwo będzie zastosowane, a także komfort związany z samą obsługą pieca – ręczny czy też automatyczny. W skład kotła na biomasę wchodzą również wymiennik ciepła będący elementem instalacji słonecznej, a także zasobnik – ten z kolei gromadzi nadwyżki ciepła. Niektóre z kotłów na biomasę mają wbudowane zasobniki paliwa. Jeśli natomiast chodzi o odbiorniki ciepła, to w przypadku kotłów na biomasę mogą to być grzejniki, a także ogrzewanie podłogowe czy też odbiorniki gospodarcze.
Decydując się na zakup kotła na biomasę, warto wiedzieć o tym, że stosowanie paliwa wysokiej jakości wpływa na długość użytkowania pieca. Ponadto należy pamiętać o tym, że w przypadku pieca na biomasę, niezbędna jest dodatkowa przestrzeń, gdzie możliwe będzie składowanie paliwa.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!