Wózki widłowe to pojazdy przeznaczone do transportu wewnątrzzakładowego materiałów o dużej masie. Usprawniają pracę w takich obiektach jak magazyny, hale oraz wszędzie tam, gdzie znaczna ilość oraz waga materiałów lub produktów uniemożliwiają ręczny transport. Popyt na wózki widłowe rozpoczął swój wzrost razem z masową produkcją. Pierwsze egzemplarze wózków widłowych ułatwiały ludziom pracę już na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku – w roku 1920 produkcję podobnych pojazdów rozpoczęło równocześnie kilka firm.
Wózek widłowy to pojazd mechaniczny przystosowany do transportu towarów o znacznej masie. Udźwig przeciętnego wózka widłowego mieści się w przedziale od kilkuset kg do kilku ton. Istnieją również modele o specjalnej konstrukcji umożliwiającej podnoszenie materiałów o masie równej nawet kilkudziesiąt ton. Informacje dotyczące udźwigu oraz innych parametrów technicznych, a także zaleceń dotyczących użytkowania pojazdu, umieszcza się na tabliczce znamionowej. Każdy wózek widłowych ma możliwość podnoszenia i opuszczania wideł. Większość modeli pozwala także na przechylanie masztu w przód i w tył.
Wózki elektryczne (sieciowe), akumulatorowe, benzynowe lub z silnikiem diesela;Wózki widłowe dzielą się na kilka grup. Kryteria podziału to rodzaj napędu, sposób kierowania lub cechy eksploatacyjne. Zgodnie z powyższym można wyróżnić:
- wózki prowadzone, podestowe, zdalnie sterowane.
- wózki podnośnikowe, ciągnikowe, unoszące, naładowne, specjalne.
Obecnie produkcją oraz sprzedażą wózków widłowych zajmuje się wiele firm. Najpopularniejsze z nich to Still, Jungheinrich, Pimespo, Caterpillar i Toyota.
Równie ważna jak wybór odpowiedniej maszyny jest znajomość jej możliwości przez operatora obsługującego wózek. Ze względów bezpieczeństwa operatorem wózka widłowego może zostać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Aby uzyskać takie uprawnienia, trzeba ukończyć szkolenie oraz zdać egzamin przez Komisją Dozoru Technicznego. Uzyskanie uprawnień wiąże się z kosztami rzędu kilkuset złotych. Operatorzy wózków widłowych, wbrew pozorom, mogą liczyć na stosunkowo wysokie zarobki. Pomimo wprowadzania na rynek rozmaitych rozwiązań mających na celu niemal całkowite zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, zapotrzebowania na operatorów wózków widłowych nie słabnie, a nowych przedsiębiorstw handlowych ciągle przybywa.
Jak powinien wyglądać załadunek towaru? Ładunek, zwykle na palecie, umieszcza się na wyprostowanych widłach, podnosi na wysokość około trzydziestu centymetrów, i nachyla maszt w kierunku operatora. Po dojechaniu na miejsce załadunku podnosi się paletę na odpowiednią wysokość, prostuje maszt, opuszcza widły i odjeżdża spod palety. Na sam koniec opuszcza się widły. Rozładunek towaru wykonuje się w podobny sposób – w odwrotnej kolejności.
Stopka autorska: Wóztech – sprzedaż i serwis wózków widłowych – http://www.woztech.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!