Najłatwiej powiedzieć: musi być profesjonalny, sprawdzony i godny zaufania. Gorzej, kiedy przychodzi do konkretów. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę wybierając serwis wózków widłowych
Różne wózki, różne potrzeby
Tak, jak różne rodzaje samochodów wymagają różnej diagnostyki tak serwis wózków widłowych zróżnicowany jest w zależności od ich typu. Inaczej przebiega analiza usterek w wózku spalinowym, inaczej w elektrycznym. Co więcej, o ile w pierwszym przypadku stosunkowo łatwo jest dokonać trafnej diagnozy, to w drugim jest już znacznie trudniej.
Dlatego tak ważne jest, aby serwis wózków widłowych wyposażony był w urządzenia pozwalające dobrać się do każdego typu wózków. Wiele z nich posiada specjalne sterowniki, za pomocą których (oraz z wykorzystaniem klucza serwisowego) można podłączyć je do komputera. Dzięki temu, przy użyciu specjalnego oprogramowania sprawdzić można, co nie działa, co może przestać działać i jakie zagrożenia dla trwałości wózka mogą wystąpić w niedalekiej przyszłości. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy świadomości, że w przypadku konieczności usunięcia usterki w jak najkrótszym czasie, bez względu na koszty jest to najlepszym rozwiązaniem.
Aby serwisant potrafił rozpoznać usterkę bez komputera
Niezależnie od zaawansowania technicznego sprzętu, w przypadku usterek urządzeń mechanicznych najważniejszą kwestią jest prawidłowe rozpoznanie wykonane przez mechanika. To właśnie mechanik powinien być tą osobą, która – dzięki wiedzy, doświadczeniu i intuicji – bezbłędnie rozpozna usterkę.
Aby tak się stało, osoba, którą zatrudnia serwis wózków widłowych powinna znać każdy typ tych urządzeń, niezależnie od tego, jaki producent je wykonuje. Z tego względu nie wystarczy umiejętność posługiwania się sprzętem danej marki, ale też innych urządzeń. Przyda się również rozległa wiedza w zakresie elektromechaniki czy elektroniki. Dobrze, kiedy mechanik zna się także na oprogramowaniu używanym przez producentów różnych typów wózków widłowych.
Wymiana tylko tego, co naprawdę zepsute
O tym, jak ważna jest prawidłowa diagnoza można przekonać się słuchając opowieści o tym, jak to mechanicy wymienili coś, co nie było popsute. Przykładem mogą być choćby sterowniki główne, po wymianie których niewiele się zmieniło, a serwisanci rozmontowali cały wózek. Zupełnie bez potrzeby, ponieważ przyczyna usterki była gdzie indziej. Zdarza się także, że w wymienionym sterowniku instalowane jest niewłaściwe oprogramowanie. O tym wszystkim powinien pamiętać mechanik, który chce, żeby jego serwis wózków widłowych był rzeczywiście profesjonalny.
Schematy pod ręką
Jak wiadomo, pamięć ludzka jest ograniczona i zawodna. Dlatego dobrze byłoby, żeby serwis wózków widłowych wyposażony był w schematy najpopularniejszych urządzeń – na wszelki wypadek, gdyby komuś coś wyleciało z głowy.
Fajny artykuł.