Wycieczki – organizować samemu, czy z biurem podróży?

Nie wszyscy są miłośnikami wygrzewania się na plaży, niektórzy dużo bardziej cenią sobie aktywny wypoczynek, który polega na odwiedzaniu ciekawych miejsc, zwiedzaniu zabytkowych budowli i poznawaniu obcych kultur poprzez uczestniczenie w najważniejszych wydarzeniach lokalnych. Przy organizacji wypoczynku tego typu zawsze zadajemy sobie pytanie: lepiej organizować wszystko samodzielnie, czy zdać się na biuro podróży? Obie możliwości posiadają wiele zalet, ale i kilka wad.

Reklama

Decydując się na samodzielne zwiedzanie wybranych miejsc, zyskujemy zdecydowanie więcej swobody. Jeśli wycieczki są organizowane przez biuro podróży, trzeba się liczyć z tym, iż na zwiedzanie konkretnych miejsc jest przeznaczona konkretna ilość czasu, a pojawienie się tzw. czasu wolnego, który przeznaczyć można na ewentualne oglądanie innych rzeczy, czy kupowanie pamiątek, uzależnione jest od samych organizatorów wyprawy. W przypadku wycieczek indywidualnych sami dysponujemy naszym czasem i na wybrane atrakcje możemy przeznaczyć go tyle, ile potrzebujemy.

zwiedzanie

Ta swoboda w działaniu zdecydowanie przemawia na korzyść wycieczek organizowanych samodzielnie. Jednocześnie jednak równie silny argument przemawia za podjęciem współpracy z doświadczonym organizatorem: firmy, które są na rynku długo i dostarczają miejscowościom wypoczynkowym na całym świecie mnóstwo turystów każdego roku, mają zagwarantowane różne zniżki. Zwiedzając muzeum, czy ruiny zabytkowej budowli podczas wyprawy organizowanej przez biuro podróży, na pewno zapłacimy za bilet wstępu mniej, niż w przypadku zwiedzania indywidualnego. Tym bardziej, że wycieczki organizowane przez biura to przecież wyjazdy grupowe, a grupa zawsze może liczyć na rabaty – tak przy wykupieniu wstępu, jak i przy opłaceniu przewodnika.

Kolejnym argumentem przemawiającym za biurem podróży jest fakt, iż profesjonalni organizatorzy wyjazdów turystycznych są obeznani w temacie zabytków, wiedzą, co w danym mieście jest warte zobaczenia i zadbają o to, byśmy nie pominęli żadnego istotnego miejsca. Wycieczki indywidualne to w dużej mierze kierowanie się opinią innych ludzi, czy wyszukiwanie informacji w przewodnikach turystycznych. Zwiedzanie na własną rękę to swego rodzaju błądzenie po omacku, choć z drugiej strony – takie odkrywanie danego miejsca również ma swój urok.

Wyprawy organizowane z biura podróży są przemyślane pod każdym względem, także pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa uczestników. Ubezpieczenie na czas podróży jest zwykle wliczone w koszt wycieczki. W przypadku turystów-indywidualistów często spotkać się można z zaniedbaniem w tej kwestii, a warto jest opłacić ubezpieczenie, gdyż nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy.
Podsumowując: zarówno wycieczki organizowane przez biuro podróży, jak i samodzielne wyprawy mogą być piękną przygodą, ważne jest, aby dopasować charakter wyjazdu do własnych upodobań, pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednio przygotować się do wycieczki.

Stopka autorska: wycieczki – http://www.kochamwakacje.com/