Jak utrzymać firmę w czasach kryzysu?

Decydując się na założenie firmy każdy przedsiębiorca musi liczyć się ze sporymi kosztami nie tylko na początku, ale również w trakcie prowadzenia działalności. Każdy przedsiębiorca musi zadbać o to płynność finansową, czyli o zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań nie tylko wobec instytucji i kontrahentów, ale również wobec pracowników.

Reklama

firma w kryzysie

W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej na świecie większość małych i średnich firm boryka się z problemem braku płynności finansowej. Aby utrzymać firmę na rynku kredyt okazuje się często jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju kredytów w zależności od celu, na który chcą przeznaczyć pieniądze. Warto znać ich rodzaje i wybrać taką ofertę, która spełni nasze oczekiwania.

Finansujemy inwestycję

W przypadku, gdy potrzebujemy gotówki na rozwój naszej inwestycji, odpowiedni dla nas będzie dla nas kredyt inwestycyjny. Może on mieć formę:
– kredytu na wyposażenie, który przeznaczony jest na zakup sprzętu, komputerów, urządzeń, czy maszyn,
– kredytu na restrukturyzację, czyli, jak sama nazwa wskazuje, z przeznaczeniem na koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstwa,
– kredytu na zakup, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców zamierzających zakupić nowe obiekty dla firmy.

Aby ubiegać się o przyznanie kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca musi złożyć wniosek o kredyt, a także przedstawić biznes plan wraz z oszacowaniem przychodów oraz efektywności inwestycji. Kredyt inwestycyjny można potrzymać na okres 15 lat, a jego spłata może nastąpić jednorazowo lub w ratach.

Potrzebna gotówka na utrzymanie firmy

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują pieniędzy na bieżące utrzymanie firmy mogą skorzystać z ofert kredytu obrotowego, który pomoże sfinansować zakup surowców, czy towarów, a także opłacić nieprzeterminowane zobowiązania. Wysokość otrzymanego kredytu uzależniona jest od obrotów firmy oraz jej ogólnej sytuacji finansowej.

Aby otrzymać kredyt obrotowy należy złożyć w instytucji finansowej dokumenty rejestracyjne firmy : NIP, REGON, Wpis do ewidencji czy KRS, a także przedstawić dokumenty finansowe z ostatnich 12 miesięcy.

A może limit debetowy?

Firmy mogą również ubiegać się o tzw. kredyt w rachunku bieżącym, czyli tzw. limit debetowy. Charakteryzuje się on tym, iż zadłużenie spłacane jest automatycznie poprzez pomniejszenie bieżących wpływów na rachunek.

Aby otrzymać tego typu kredyt przedsiębiorca powinien posiadać rachunek firmowy w danym banku przez co najmniej 3 miesiące. Wysokość limitu oraz okres jego spłaty ustalana jest przez instytucję finansową i określana jest na podstawie obrotów na rachunku.

A co z linią kredytową?

Kolejną formą uzyskania dodatkowych środków dla firmy jest tzw. linia kredytowa, która ma podobne cechy, jak kredyt w rachunku bieżącym, z tą różnicą, iż dotyczy oddzielnego konta bankowego, a spłata zadłużenia nie obciąża środków bieżących firmy.

To, jaką formę pożyczki dla firm wybierzemy zależy wiec przede wszystkim od celu, na który ma ona być przeznaczona. Natomiast szanse na otrzymanie pożądanej kwoty zależą od wymogów banku.

Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia serwisu pożyczki dla firm, w którym można znaleźć konkretne rozwiązania finansujące działalność gospodarczą.

Stopka autorska: pożyczki dla firm – http://www.kasystefczyka.pl/przedsiebiorcy/pozyczki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz