Wywóz gruzu – problem, który można łatwo rozwiązać

Odpady poremontowe zawsze stanowią problem. Chodzi głównie o gruz, który w nieunikniony sposób pozostaje po typu pracach, ale również o na przykład resztki kafelek. Po prostu wyrzucić ich do śmietnika nie można, a stosowana przez niektóre osoby metoda podrzucania „gdzie popadnie” przynosi sporo szkód.

Reklama

Sam gruz pozostaje oczywiście nie tylko po przesuwaniu ścianek działowych. Gromadzi się również w trakcie szeregu innych prac, na przykład w przypadku przekuwania podłóg – nieuniknionego przy przesuwaniu w łazience miejsca, w którym podłączona jest wanna lub toaleta, czy choćby przy kafelkowaniu.

Właściciele nieruchomości zabraniają umieszczania gruzu w miejscach przeznaczonych do składowania odpadów komunalnych. Jest to zresztą sankcjonowane prawnie – pozostawienie worków w zwykłym śmietniku grozi całkiem sporą grzywną w postaci mandatu.

Ekologiczny koszmar

Niestety – wiele osób próbuje ominąć problem przez wywożenie gruzu na dzikie wysypiska, często wręcz prosto do lasu. Proceder taki ma fatalne skutki – i to nie tylko na gruncie estetycznym. Dzikie wysypiska prowadza do degradacji środowiska naturalnego, zwłaszcza, że często towarzyszą im również inne śmieci. Nawet po posprzątaniu takiego obszaru, gleba w tym miejscu często pozostaje w nienajlepszym stanie.

Porzucanie odpadów w lesie wiąże się też z wydatkami ponoszonymi przez gminy, które często na sprzątanie dzikich wysypisk wydają rocznie ,minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, bywa, ze i więcej. Te same pieniądze mogłyby zostać zainwestowane w rozwój miasta, remonty lokalnych dróg, czy rewitalizację dzielnic.

Jak zorganizować wywóz gruzu?

Na szczęście pozbycie się gruzu nie jest tak trudne, jak niektórzy sądzą. Istnieją firmy, które świadczą tego typu usługi. Przykład, jak wyglądają tego typu oferty, można znaleźć chociażby na stronie www.redskip.pl.

Większość przedsiębiorstw zajmuje się wyłącznie samym wywozem gruzu, który trzeba już samodzielnie zapakować (w związku z czym warto uprzednio zadbać o zapakowanie go w specjalnie do tego przeznaczone worki budowlane). Bywają jednak wyjątki – niektóre firmy, chociażby ta z wspomnianego przykładu, zajmują się także załadunkiem.

Warto zwrócić uwagę na czas, przez jaki kontener jest udostępniany. Jeśli będzie zbyt krótki, może się okazać, że załadunek nie zostanie wykonany w przewidzianym czasie. Jeśli zbyt długi – ktoś może dorzucić własne śmieci.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz