Na co wpływa pH gleby?

Wartość pH to odczyn gleby, który decyduje o jakości hodowanych roślin. Prawidłowy poziom pH jest niezbędny, by rośliny rosły zdrowo i dobrze się rozwijały. Skala pH wynosi od 0 do 14. Im mniejsza wartość pH, tym gleba jest bardziej kwaśna.

Reklama

Odczyn gleby i jego pH

Rozróżniamy trzy główne odczyny gleby:

– kwaśny (pH od 4,4 do 5,5 – dotyczy gleb piaszczystych),
– obojętny (pH od 6,6-7,2 – gleby ilaste i gliniasto-piaszczyste),
– zasadowy (pH powyżej 7,2 – gleby gliniaste i próchniczne).

Pomiędzy tym podziałem można wyróżnić także odczyn bardzo kwaśny – pH poniżej 4,5 i lekkokwaśny – pH od 5,5 do 6,5.

Od czego zależy odczyn gleby i jaki ma wpływ na uprawy?

Odczyn gleb w dużym stopniu zależy sposobu uprawiania ziemi. Agresywna gospodarka i nadmierne stosowanie sztucznych nawozów zakwasza i wyjaławia glebę. – Polskie gleby są zakwaszone (…) Zużycie nawozu w Polsce kształtuje się na poziomie około 130 kg czystego składnika czyli azotu, fosforu, potasu na hektar – powiedział Michał Paca, właściciel firmy Ziemia Polska kompostownia

Również od zawartości wapnia w warstwach ziemi zależy pH gleby. Jeśli jest go zbyt mało, gleba staje się kwaśna. Odczyn gleby, decyduje o tym, jaka odmiana roślin może być uprawiana w danym miejscu. Lekceważenie pH gleby daje słabszy plon. W efekcie, pomimo prawidłowej pielęgnacji, rośliny nie będą dobrze wyglądać i prawidłowo się rozwijać.

Roślina absorbuje część składników odżywczych, dopiero wówczas, gdy ziemia ma odpowiednie pH, np. rośliny kwasolubne nie będą dawały plonów na podłożu zasadowym i na odwrót. Ziemia o niskim pH spowalnia rozwój roślin i powoduje wymywanie cennych składników odżywczych z warstw ziemi. Wysoki odczyn przyspiesza rozkład materiału organicznego, który znajduje się w podłożu, co skutkuje niedoborem magnezu, fosforu i potasu.

Kiedy zbadać odczyn gleby?

Określenie pH gleby najlepiej wykonać w momencie siewu lub sadzenia. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i zwiększymy szansę na zbiór lepszego plonu. Odczyn ziemi warto też sprawdzić, gdy pomimo naszych starań i pracy włożonej w wygląd ogrodu lub plantacji, rośliny nie prezentują się tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli.

Ocena pH gleby dokonywana jest na dwa sposoby – metodą potencjometryczną lub kalorymetryczną. Pierwsza polega na przyłożeniu do ziemi czujnika elektrycznego miernika pH, a druga na użyciu wskaźników, przypominających papierki lakmusowe. Wynik badania jest wskazówką dotyczącą tego w jaki sposób, powinniśmy postępować z daną glebą.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz