Zasady dobrego żywienia

Zdrowe odżywianie to klucz do długowieczności, smukłej sylwetki oraz dobrego samopoczucia. Co to w praktyce oznacza? Poniżej kilka sprawdzonych porad.

Reklama

Zjedz śniadanie

dietaNajważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Niestety często w pośpiechu o tym zapominamy, a to właśnie ono powinno nam dostarczyć największy zastrzyk energii, około 600 kalorii, jak oceniają dietetycy. Zjedzenie śniadanie gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie psychofizyczne. Sprawność nie tylko fizyczną, ale pracę umysłu na normalnych obrotach i w konsekwencji wydajniejszą pracę. Innymi słowy śniadanie ważne jest nie tylko dla pracowników fizycznych, ale także umysłowych. Jeżeli natomiast rezygnujemy ze spożywania śniadań, wówczas narażamy się nie tylko na słabszą formę w pracy, ale w dłuższej perspektywie także na powstanie zaburzeń metabolicznych, co zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy oraz chorób naczyniowo-sercowych.

Spożywaj posiłki regularnie

Kolejna ważna sprawa to regularne spożywanie posiłków. Nie ma nic gorszego od rwanego obżarstwa, zwłaszcza tuż przed snem. Organizm zaczyna wtedy przechowywać składniki energetyczne, które następnie zaczynają się zamieniać w nadmiar tkanki tłuszczowej. Prawidłowo skonstruowana dieta powinna składać się z pięciu posiłków dziennie, oddzielonych od siebie przerwami nie większymi niż trzy godziny. Wówczas ciało przyzwyczaja się do regularnych dostaw energii i przestaje kumulować tłuszcz. Z korzyścią dla zdrowia i sylwetki. Warto dodać, że jedzenie na zapas nie sprawi, że energia automatycznie zostanie wykorzystana później. Niestety to tak nie działa. Mimo zjedzenie obfitego posiłku, wkrótce i tak zaczniemy odczuwać głód, mimo że energia została zmagazynowana.

Urozmaicaj

Dobry zestaw żywieniowy to feria pokarmów i składników odżywczych. Białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz węglowodany. Żadnego z nich nie należy wyrzucać z diety, każdy jest potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Nazywa się to fachowo dietą zrównoważoną. Stworzyć taką dietę możemy sami lub poprosić o pomoc specjalistę dietetyka.

Pij dużo wody

Bardzo istotnym elementem dobrej diety jest ilość spożywanej wody. Lista jej zalet jest długa i nie miejsce tu by wymienić wszystkie. Wspomnijmy jedynie o kliku takich jak pomoc w redukcji cellulitu, poprawa trawienia i metabolizmu czy wypłukiwanie toksyn z organizmu. Ma także korzystny wpływ na serce, zmniejszając znacznie ryzyko zawału. Dorosły człowiek powinien spożywać około dwóch litrów wody dziennie. W sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur ilość wody należy zwiększyć do około trzech litrów. Pamiętajmy też o tym, że odpowiednie nawadniać organizm należy także zimą i jesienią. Pijmy wodę także wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia.

Stopka autorska: dietetyk w Warszawie – http://www.nvit.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz