Jak działają kolektory słoneczne?

zastosowanie kolektorów słonecznychOd pewnego czasu zagadnienia ekologii oraz racjonalnego wykorzystania źródeł energii są jednymi z najczęściej poruszanych tematów na różnego rodzaju światowych konferencjach, zjazdach, czy szczytach państw. Światowe organizacje proekologiczne, których domeną działalności jest ochrona środowiska i zasobów naturalnych, tworzą kampanie informacyjne – społeczne m.in. na temat oszczędnego wykorzystania źródeł energii, a zwłaszcza korzystania z alternatywnych, odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Takie działania przestrzegają nas i ostrzegają przed ostatecznym wyczerpaniem naturalnych zasobów, a także przed zbyt dużą emisją dwutlenku węgla i innych trujących gazów. A przecież istnieje wiele możliwości wytwarzania prądu, czy innego rodzaju energii, które wykorzystując działanie sił natury, nie wprowadzają do środowiska szkodliwych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o źródła odnawialne.

Idealnym rodzajem zasobu, który po pierwsze jest naturalny, a po drugie jego wykorzystanie nie wpływa negatywnie na nasze środowisko, jest energia słoneczna. Dziś istnieją fachowe urządzenia, które potrafią skupić promienie słońca i przeobrazić je na energię cieplną. Są nimi zestawy solarne, które przy wykorzystaniu najnowszej technologii potrafią przekształcić promieniowanie słoneczne w ciepło, które możemy wykorzystać m.in. do ogrzewania domów, podgrzewania wody użytkowej, czy też przydomowego basenu. Podstawowe elementy instalacji solarnej to kolektory słoneczne.

Jak działa kolektor słoneczny?

Są to urządzenia, które dzięki specjalnym – wykonanych najczęściej z silikonu absorberom pochłaniają promienie słońca, a następnie wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne, przekształcają radiację słoneczną na energię. Zebrane z kolektorów słonecznych ciepło przemieszczane jest przy pomocy pompy przez nośnik ciepła, np. ciecz lub gaz, i przekazywane do zbiornika z wodą. W ten sposób energia cieplna zostaje zużytkowana na podgrzanie wody, a ostudzony nośnik z powrotem wraca obiegiem do kolektora.

Dzięki takiej instalacji możemy znacznie obniżyć koszty ponoszone podgrzewanie wody użytkowej, wody w przydomowym basenie oraz w przypadku zastosowania wysokowydajnych kolektorów słonecznych wspomóc centralne ogrzewanie. Ponadto kolektory słoneczne są bezpieczne dla środowiska i nie generują szkodliwych związków do atmosfery co sprawia że należą do grupy najbardziej ekologicznych źródeł odnawialnych energii.

Stopka autorska: kolektory słoneczne – http://hoven.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz