Solary i ich zastosowanie

Odnawialne źródła energii to temat przewodni w wielu programach telewizyjnych, a także artykułach prasowych. Coraz więcej mówi się, o korzystaniu z dobrodziejstw tego typu energii. Wiele osób zastanawia się nad najpopularniejszą metodą, czyli kolektorami słonecznymi. Czy to jest opłacalne? Oczywiście, że tak. Zainstalowane solary generują spore oszczędności, nawet w Polsce, gdzie mamy dosyć ograniczony dostęp do słońca.

Reklama

solaryDzięki zamontowaniu kolektorów słonecznych wraz z pełnym wyposażeniem, możemy zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o 40%. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że samo zainstalowanie systemu nie jest wcale takie drogie. W przypadku dużej rodziny, koszt oscyluje w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo, możemy uzyskać dotację na takie przedsięwzięcie, co znacznie podnosi opłacalność inwestycji.

Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się, jak zbudowana jest taka instalacja. Kluczowy element stanowią tzw. solary, czyli kolektory słoneczne. To one odpowiadają za ‘przyjęcie’ promieni słonecznych i skupienie ich w jednym miejscu. To także najbardziej rozpoznawalny element systemu odzyskiwania energii słonecznej.

Kolektory najczęściej instaluje się na dachach budynków. Wybór ten jest oczywisty, jednak od kształtu powierzchni zależy wiele. Jeżeli posiadamy dach szpadzisty to musimy wykorzystać nieco inne solary niż w przypadku dachu płaskiego. Wszystko ze względu na kąt padania światła, od którego zależy sposób absorbowania energii. Czasami instalacji dokonuje się na ścianie domu, z zachowaniem zasady, że kolektor musi być zwrócony na południe.

Stopka autorska: solary – http://www.enerkap.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz