3 rzeczy, które powinieneś zrobić dla zdrowia, jeśli pracujesz przy biurku

Spędzasz przed komputerem kilka lub kilkanaście godzin dziennie? Bolą cię plecy, cierpisz na suchość oka i z trudem mieścisz się w ulubione spodnie? Powiedz stop niekorzystnym zmianom i zatroszcz się o swoje zdrowie. Suchość oka, nadwaga, ból w dolnej części kręgosłupa – to wszystko konsekwencje „biurowego” trybu życia. Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej w klimatyzowanym pomieszczeniu prosisz się o kłopoty! Możesz jednak zapobiec niekorzystnym zmianom, jeśli wprowadzisz w życie kilka zmian.

Reklama

Rób przerwy od ekranu

Young woman using eyedropper to treat irritated eyes at flowers meadow

Masz zwyczaj relaksowania się przed telewizorem, grania na smartfonie lub ciągłego sprawdzania mediów społecznościowych? Jeśli wykonujesz te czynności w czasie teoretycznie wolnym od pracy przy komputerze (na przykład w czasie przerwy, podczas powrotu do domu komunikacją miejską), nigdy nie dajesz wzrokowi odpocząć od światła ekranu. Może to spowodować suchość oka, pieczenie, szczypanie, uczucie obecności piasku pod powiekami – czyli wszelkie objawy związane z zespołem suchego oka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z wydzielaniem łez odpowiedniej jakości, rób przerwy od komputera co najmniej raz na godzinę. Do diety włącz produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 (olej lniany, tłuste ryby jak łosoś czy makrela), a jeśli suchość oka już teraz nie pozwala ci normalnie funkcjonować, zaopatrz się w aptece w specjalne krople nawilżające.

Zacznij uprawiać sport

Nie musisz od razu zapisywać się na zaawansowane zajęcia z olimpijskiego podnoszenia ciężarów ani chodzić kilka razy w tygodniu na cross training. Zbyt wysoko stawiając poprzeczkę, z góry skazujesz się na porażkę. Przekonuj się do aktywnego trybu życia stopniowo, a zwiększysz swoje szanse na polubienie sportu. Możesz zacząć od spacerów albo przejażdżek rowerowych dwa-trzy razy w tygodniu. Stopniowo dodawaj bardziej zaawansowane aktywności. W dłuższej perspektywie sport pomoże ci uwolnić się od bólu kręgosłupa i uchroni przed nadwagą.

Jedz na zdrowie!

Pokochaj owoce i warzywa. Przekonaj się do nich, a twój organizm odwdzięczy się po stokroć. Zamiast niezdrowych, słonych przekąsek i słodyczy, jedz sezonowe owoce, orzechy, dobrej jakości nabiał i produkty pełnoziarniste. Nie musisz od razu stosować diety kopenhaskiej, wysokobiałkowej albo plaż południowych – wystarczy, że przy codziennych wyborach żywieniowych będziesz kierować się zdrowym rozsądkiem. Podchodź ostrożnie do zapewnień producentów i uważnie czytaj etykiety opisujące skład produktów. Nie kupuj płatków śniadaniowych zawierających cukier albo fruktozę. Nie pij kalorycznych napojów (słodzonych soków, napojów gazowanych), a do obiadu zjadaj porcję warzyw wielkości co najmniej 200 g (objętość jednej szklanki). Jeśli dodatkowo wprowadzisz do codziennego rozkładu dnia lekką gimnastykę, nie musisz obawiać się nadwagi!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz