Spędzasz przed komputerem kilka lub kilkanaście godzin dziennie? Bolą cię plecy, cierpisz na suchość oka i z trudem mieścisz się w ulubione spodnie? Powiedz stop niekorzystnym zmianom i zatroszcz się o swoje zdrowie. Suchość oka, nadwaga, ból w dolnej części kręgosłupa – to wszystko konsekwencje „biurowego” trybu życia. Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej w klimatyzowanym pomieszczeniu prosisz się o kłopoty! Możesz jednak zapobiec niekorzystnym zmianom, jeśli wprowadzisz w życie kilka zmian.
Rób przerwy od ekranu
Masz zwyczaj relaksowania się przed telewizorem, grania na smartfonie lub ciągłego sprawdzania mediów społecznościowych? Jeśli wykonujesz te czynności w czasie teoretycznie wolnym od pracy przy komputerze (na przykład w czasie przerwy, podczas powrotu do domu komunikacją miejską), nigdy nie dajesz wzrokowi odpocząć od światła ekranu. Może to spowodować suchość oka, pieczenie, szczypanie, uczucie obecności piasku pod powiekami – czyli wszelkie objawy związane z zespołem suchego oka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z wydzielaniem łez odpowiedniej jakości, rób przerwy od komputera co najmniej raz na godzinę. Do diety włącz produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 (olej lniany, tłuste ryby jak łosoś czy makrela), a jeśli suchość oka już teraz nie pozwala ci normalnie funkcjonować, zaopatrz się w aptece w specjalne krople nawilżające.
Zacznij uprawiać sport
Nie musisz od razu zapisywać się na zaawansowane zajęcia z olimpijskiego podnoszenia ciężarów ani chodzić kilka razy w tygodniu na cross training. Zbyt wysoko stawiając poprzeczkę, z góry skazujesz się na porażkę. Przekonuj się do aktywnego trybu życia stopniowo, a zwiększysz swoje szanse na polubienie sportu. Możesz zacząć od spacerów albo przejażdżek rowerowych dwa-trzy razy w tygodniu. Stopniowo dodawaj bardziej zaawansowane aktywności. W dłuższej perspektywie sport pomoże ci uwolnić się od bólu kręgosłupa i uchroni przed nadwagą.
Jedz na zdrowie!
Pokochaj owoce i warzywa. Przekonaj się do nich, a twój organizm odwdzięczy się po stokroć. Zamiast niezdrowych, słonych przekąsek i słodyczy, jedz sezonowe owoce, orzechy, dobrej jakości nabiał i produkty pełnoziarniste. Nie musisz od razu stosować diety kopenhaskiej, wysokobiałkowej albo plaż południowych – wystarczy, że przy codziennych wyborach żywieniowych będziesz kierować się zdrowym rozsądkiem. Podchodź ostrożnie do zapewnień producentów i uważnie czytaj etykiety opisujące skład produktów. Nie kupuj płatków śniadaniowych zawierających cukier albo fruktozę. Nie pij kalorycznych napojów (słodzonych soków, napojów gazowanych), a do obiadu zjadaj porcję warzyw wielkości co najmniej 200 g (objętość jednej szklanki). Jeśli dodatkowo wprowadzisz do codziennego rozkładu dnia lekką gimnastykę, nie musisz obawiać się nadwagi!
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!