Życie w rytmie smart – technologia ożywia miasta

Wbrew obiegowej opinii, o nadaniu miana inteligentnego miasta nie decyduje ilość drapaczy chmur. Bardziej istotna jest organizacja przestrzeni, stopień innowacyjności, liczba udogodnień oraz stopień wdrożenia ekologicznych rozwiązań.

Reklama

Nie dziwi zatem fakt, że metropolie takie, jak Londyn i Bangkok w rankingach zostają daleko w tyle za 700-tysięcznym Amsterdamem i równie niewielką Kopenhagą. A jaki iloraz inteligencji mają polskie miasta?

Na dobry początek: IQ twojego domu

Koncepcja środowiska życia jako inteligentnego organizmu nie obejmuje jedynie metropolii. Na pomysł zdalnego sterowania przestrzenią domową wpadł już niejeden producent elektroniki. Systemy takie, jak: Fritz oraz Fibaro służą optymalizacji dostępnych urządzeń pod system inteligentnego domu. W swojej ofercie taki system ma także Samsung, proponując kompatybilne urządzenia komunikujące się ze sobą w systemie Smart Home. Smartfony i telewizory Samsung można połączyć z szeregiem innych urządzeń dużego i małego ADG i RTV. Do sterowania klimatyzacją, kinem domowym, alarmem lub lodówką wystarczą zwyczajne smartfony lub telewizory. Samsung Smart Home ułatwia zarządzanie sprzętem, przesyłając sugestie i wskazówki dotyczące ewentualnych usterek albo oszczędzania. Sterowanie jest możliwe nawet, gdy użytkownik jest poza domem. Jest to element trendu Internet Rzeczy (Internet of Things), zakładający bezprzewodowy przesył danych pomiędzy przedmiotami. Projekty o podobnych założeniach realizuje aktualnie firma Orange, gospodarz wrześniowej konferencji Smart City Forum organizowanej w Warszawie, poprzez technologię M2M (Machine to Machine).

Beacony – latarnie morskie dla cyfrowych mieszkańców miasta

Nie tylko przestrzeń domowa staje się coraz bardziej inteligentna i interaktywna. Coraz bardziej popularne w przestrzeni miejskiej są współczesne latarnie morskie, czyli beacony. To małe nadajniki wykorzystujące technologię Blootooth Low Energy. Rozmieszczone w dowolnych punktach przestrzeni mogą komunikować się z przenośnymi urządzeniami. Zainstalowane na terenie lotnisk, dworców, muzeów, urzędów i centrów handlowych rewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z przestrzeni użyteczności publicznej. Rzeszów na przykład jest w fazie testów aplikacji pomagającej znaleźć miejsce do parkowania, natomiast Centrum Sztuki Współczesnej w Krakowie zainstalowało sieć beaconów działających jak wirtualny przewodnik po wystawie. W beacony wyposażono także Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, mając na celu ułatwienie osobom niewidomym poruszanie się po placówce.

Polska da się lubić, ale czy za inteligencję?

Koncepcje Smart City są sukcesywnie realizowane na terenie całego kraju. Gdańsk może pochwalić się systemem oświetlenia ulicznego sterowanego z pomocą inteligentnego systemu. W województwie Małopolskim połączono 81 oddziałów pogotowia ratunkowego i wyposażono wszystkie karetki w GPS, tworząc system centralnego zarządzania. Wrocław dysponuje siecią monitoringu w szkołach oraz punktami z bezpłatnym dostępem do internetu. Bielsko-Biała realizuje już od kilkunastu lat strategię zmierzającą do obniżenia zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery oraz podwyższenia świadomości energetycznej, angażując lokalne społeczności oraz samorządy. Szereg miast z Warszawą na czele oferuje rozwiniętą sieć rowerów miejskich. Innowacje wprowadzane są stopniowo, jednak wyraźny jest idący w dobrym kierunku trend.

Smart Megalopolis – przyszłość Europy

Z raportów ONZ wynika, że obecnie aż 70% populacji Unii Europejskiej mieszka w miastach, a do 2050 roku ta liczba będzie nadal rosła.[1] Na poziomie codziennego życia bardzo wiele udogodnień już dziś wiąże się z używaniem przedmiotów codziennego użytku, takich jak komputery, tablety, smartfony oraz telewizory. Samsung, Orange, Microsoft, Huawei, IBM, Integrated Solutions – to tylko niektóre firmy aktywnie pracujące nad rozwojem koncepcji Smart Cities oraz Internet of Things. Koncepcja Smart City powinna odnosić się do konkretnych potrzeb aglomeracji: generowania oszczędności, podniesienia komfortu życia i stymulowania rozwoju gospodarczego.

[1] Dane publikowane na portalu integratedsolutions.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz