Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech to ciężka praca?

Nie można podważyć tego, że opieka nad osobami starszymi jest pracą ciężką. Zwłaszcza, kiedy pracuje się w Niemczech, czyli dodatkowo należy też dobrze operować językiem obcym, by móc dobrze wypełniać swoje obowiązki. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na wiek i stan zdrowia pacjenci mogą być uciążliwi, a opiekun musi zapewniać im wsparcie psychiczne oraz fizyczne.[adsensq-zaq1]

Co musi robić opiekun?

Na stronie carework.pl, należącej do firmy CareWork dokładnie wyznaczono wszystkie obowiązki, jakie ma do wypełnienia opiekunka. Od razu można dostrzec, że opieka nad osobami starszymi będzie zaliczana do tak zwanej kompleksowej opieki. Jest to tryb pracy od rana do wieczora, kiedy to opiekun przebywa z klientem, będąc dla niego zapleczem: pielęgnacyjnym, sanitarnym oraz towarzyskim. Od opiekunów wymaga się wobec tego: doświadczenia zawodowego, sprawnego posługiwania się językiem niemieckim, a także innych kompetencji, które pozwolą mu wywiązać się z umowy. Nie bez znaczenia okażą się również pewne cechy interpersonalne, dzięki jakim można będzie stanowić wsparcie emocjonalne dla seniora. Opiekunowie na co dzień muszą wywiązywać się z takich obowiązków jak: przygotowanie i nadzorowanie posiłków o stałej porze, przypominanie o wzięciu leków, dbanie o higienę seniora, umawianie wizyt lekarskich i innych ważnych wizyt, opieka w czasie wolnym, pomoc w codziennych czynnościach, z jakimi osoba w podeszłym wieku ma problem. Natomiast, kiedy senior jest starszy, chory i zmaga się z niepełnosprawnością to wymagane będą dodatkowe kwalifikacje.

Sprawdź również: Praca dla opiekunek w Niemczech

Praca traktowana jako misja

Osoby, które mają już jakiś staż pracy w zawodzie opiekunki podkreślają, że jest to praca jaką powinno się traktować także w kategorii misji. Zadanie, które domaga się odpowiedniego podejścia. Nie można bowiem pozwolić sobie na popadanie w rutynę, gdyż wówczas zaistnieje ryzyko, że nie będziemy swoich obowiązków wypełniać właściwie. Należy po prostu w pełni oddać się temu, aby seniorami opiekować się kompleksowo. Oczywiście, należy też znaleźć przestrzeń dla siebie, aby odpocząć.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz