Depresja – przyczyny, objawy i leczenie

Depresja to choroba, która dotyka bardzo duże grono osób. Począwszy od dzieci, poprzez osoby dojrzałe, aż po staruszków. Jak łatwo zauważyć nie jest to choroba zależna od wieku, aczkolwiek zdecydowana większość pacjentów to osoby dorosłe. To kwestia przyczyn, które zazwyczaj pojawiają się dopiero u osób pracujących i mających własną rodzinę.

Reklama

Przyczyny depresji

kobieta w depresjiTak naprawdę depresja to choroba, której ilość przyczyn jest niezliczona. Medycyna cały czas poznaje nowe czynniki wpływające na pojawianie się choroby. Niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn tej choroby jest stres w pracy i domu wynikający ze zbyt dużych obowiązków. Ludzie nie radzą sobie z ilością zadań i popadają w panikę, złość i smutek. To w konsekwencji doprowadza do poważnych zaburzeń emocjonalnych, które określa się jako depresję.

Oczywiście przyczyn depresji jest na tyle dużo, że nie sposób o nich wszystkich tutaj napisać. Bardzo dużo zależy od konkretnej jednostki i jej siły psychicznej. Osoby z mocną psychiką zdecydowanie rzadziej popadają w stan depresji, gdyż radzą sobie z problemami życia codziennego. Tylko bardzo trudne momenty życiowe potrafią ich złamać i doprowadzić do tak cieżkiego stanu, jakim niewątpliwie jest depresja.

Objawy depresji

Depresja to choroba psychiczna, ale to nie oznacza, że objawia sie tylko i wyłącznie na płaszczyźnie psychicznej człowieka. Doprowadza także do wielu typowo fizycznych objawów. Bardzo często depresji towarzyszą zaburzenia apetytu – u jednych jest to brak apetytu, u innych zaś nadmierny apetyt. Brak leczenia tego objawu może doprowadzić, kolejno do anoreksji i otyłości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy do jakich poważnych konsekwencji może doprowadzić ignorowanie objawów depresji.

Kolejnym objawem depresji jest ciągłe poczucie winy i krzywdy. Ludzie bardzo często załamują się, obwiniając za wszystkie możliwe niepowodzenia. Wówczas wpadamy w błędne koło, a wydostanie się z niego jest niezwykle trudne. Tak jak i leczenie samej depresji.

Depresji towarzyszy także bezsenność, a w niektórych przypadkach nadsenność. W pierwszym przypadku ludzie nie mogą zasnąć, ich sen jest nieregularny i ciągle przerywany. To sprawia, że cały czas mamy uczucie zmęczenia, jesteśmy niewyspani. Taki stan ma ogromny wpływ na nasz nastrój – jeśteśmy przygnębieni i źli, gdyż nasze ciało i umysł nie zaznało odpoczynku. W drugim przypadku, a mianowicie nadsenności zmagamy się ze zbyt dużą sennością. Człowiek u którego objawia się nadsenność potrafi spać kilkanaście godzin na dzień, być sennym przez pozostały czas. Takiej jednostce również towarzyszy zmęczenie.

depresja

Leczenie depresji

Medycyna ciągle pracuje nad uniwersalnym środkiem, który będzie skuteczny w różnych przypadkach. Aktualnie lekarze i specjaliści chorób psychicznych muszą indywiduwalnie likwidować przyczyny i przeciwdziałać objawom depresji. To powoduje, że czas leczenia jest zdecydowanie dłuższy i nie mamy gwarancji skuteczności (w końcu nie da się w stu procentach zidentyfikować powodu stresu).

Zatem wygląda to następująco – lekarze przy pierwszym spotkaniu próbują odnaleźć przyczyny choroby. Następnie przepisują lekarstwa (np. na zwiększenie apetytu, na bezsenność), po czym przy następnej wizycie pacjent zdaje relację o wynikach. Psychiatra wszystko notuje, tworząc historię choroby, która przybliża mu etapy depresji. Lekarze bardzo często muszą polegać na swoim doświadczeniu i instynkcie. Z resztą taka forma leczenia istnieje niemalże przy każdej chorobie psychicznej. Obserwacja to podstawa.

Stopka autorska: bezsenność – http://nasen.info.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.4/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz