Dlaczego tak trudno przestać palić?

Większość palaczy doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia. Wiedzą o wszystkich niepożądanych skutkach ich nałogu, a mimo to, nie wiedzą jak przestać palić. Choć wiele razy próbowali zerwać z tym ostatecznie, to jednak po pewnym czasie wracali do papierosów. W głębi duszy wiedzieli, że próby te nie miały większego sensu, brakowało im po prostu wiary w to, że mogą obyć się bez papierosa. Uzależnienie od nikotyny jest z reguły silniejsze, sprawia, że niezwykle trudno wytrzymać bez wdychania dymu papierosowego.

Złożoność nałogu

palaczTak trudno jest przestać palić miedzy innymi z tego powodu, że nie jest tylko zwykłe uzależnienie. Nałóg ten obecny jest na wielu poziomach, zaczynając od uzależnienia fizjologicznego od nikotyny, poprzez zwykłe przyzwyczajenie, nawyk, a skończywszy na emocjach. Trudności w rzucaniu palenia wynikają często z psychiki człowieka. To ona jest najczęściej odpowiedzialna za uzależnienie od papierosów. Zazwyczaj osoby, które nie są w stanie zapanować nad własnymi emocjami, traktują papierosy jako idealny sposób na wszystkie problemy, które posiadają.

Uzależnienie papierosowe a płeć

Kobietom z reguły trudniej uwolnić się z nałogu. Ma to związek tym, że panie uzależniają się psychicznie. Są bardziej odporne na terapie antynikotynowe, gdyż ich myśli są skupione na samym akcie palenie, uzależnienie od nikotyny ma już mniejsze znaczenie. Obawiają się również skutków zerwania z nałogiem, takimi jak kłopoty z wagą.
U mężczyzn natomiast, palenie ma podłoże fizyczne. Istotne jest u nich uzależnienie od nikotyny i samo przyzwyczajenie. Oczywiście nie można uogólniać tej tezy na wszystkich. U każdego człowieka, niezależnie od płci, uzależnienie od nikotyny ma inne podłoże.

Poczucie odprężenia to tylko złudzenie

W głowie nałogowych palaczy utrwala się przekonanie, że palenie kojarzy się najczęściej z miłymi chwilami i dobrą zabawą. Głównie za sprawą tego, że pali się najczęściej na imprezach, przy piwie i w gronie znajomych, zwłaszcza w początkowym okresie wpadania w nałóg. To po części z tej przyczyny tak trudno zerwać z tym uzależnieniem. Osoba, która rezygnuje z papierosów, pozbywa się również tego pozornego poczucia stanu odprężenia oraz relaksu.

Zostało udowodnione naukowo, że mózg osoby palącej reaguje na bodźce z zewnątrz ze zdwojoną siłą. W czasie trwania kuracji wystarczy zaledwie spojrzeć się na zdjęcie osoby palącej papierosa, by powrócić do nałogu. Już sam widok tej fotografii sprawia, że część mózgu odpowiedzialna za reakcje automatyczne, czyli nawyki, będzie wykazywać wzmożoną aktywność. To między innymi z tego powodu tak trudno przestać palić. Przyczyn, które utrudniają walkę z papierosami jest znacznie więcej. Najważniejsze to znaleźć w sobie siłę, by przezwyciężyć wszystkie bariery stojące na drodze do zerwania z nałogiem tytoniowym.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz