Budowa domu czy kupno mieszkania?

Na to pytanie jeszcze nie dawno była prosta odpowiedź – budować dom. Jednak sytuacja na rynku mieszkaniowym i budowlanym zmieniła się.

Reklama

budowa domu

Obecnie zauważyć można wzrost cen gruntów, w szczególności w okolicach większych miast. Jest to spowodowane między innymi tym, że działek pod budowę domów jest coraz mniej. Jeśli chodzi natomiast o ceny mieszkań, to w ostatnich kilkunastu miesiącach ich ceny spadły o około 20%. Obecnie więc za równowartość mieszkania w centrum dużego miasta nie będziemy mogli wybudować domu na jego przedmieściach, jak to miało miejsce ok. 2/3 lata temu.

Jednak mimo wzrostu cen gruntów, statystyki pokazują że budowa domów jednorodzinnych cieszy się nadal dużym zainteresowaniem, a może się ono w najbliższym czasie zwiększyć, gdyż część specjalistów przewiduje spadek cen materiałów budowlanych, a także gruntów. Zatem już niedługo budowa domów powinna być bardziej opłacalna i więcej osób będzie mogło wybudować własny dom i w nim zamieszkać. Tak wygląda sytuacja pod względem finansowym, jednak trzeba wziąć pod uwagę również inne aspekty. Zarówno budowa domu jak i kupno gotowego mieszkania mają swoje plusy oraz minusy.

Budujemy dom

Decydując się wybudować dom mamy przed sobą szereg ważnych decyzji do podjęcia. Należy zacząć oczywiście od wyboru i kupna działki gdzie powstanie w przyszłości nasz dom. Jak już wcześniej napisałem, obecnie pozostało niewiele wolnych działek pod budowę domów, a te które zostały są stosunkowo drogie. Gdy jednak uporamy się z kupnem odpowiedniej dla nas działki czeka nas podjęcie chyba najważniejszej decyzji czy zająć się budową samemu czy skorzystać z usług dewelopera. W tym wypadku oba rozwiązania również mają swoje dobre i słabe strony. Decydując się na samodzielną budowę domu, musimy liczyć się z tym że to zajęcie na pełen etat. Czeka nas wybór projektu domu. Najlepiej w tym celu zgłosić się do firmy wykonującej projekty domów, która może zaproponować nam jeden z już gotowych projektów lub stworzyć wedle naszych sugestii nowy. Rzecz jasna ta druga opcja jest zazwyczaj kilkukrotnie droższa. Gdy mamy już gotowy projekt domu, stajemy przed decyzją wyboru materiałów budowlanych. Warto nie oszczędzać na jakości materiałów, gdy chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów i wydatków w przyszłości. Przed nami również decyzja sposobu ogrzewania domu. Do wyboru jest bardzo wiele systemów ogrzewania, jednak trudno wskazać najlepszy gdyż zależy to od wielu czynników, które każda osoba budująca dommusi rozważyć indywidualnie. Następnie zabieramy się w końcu za budowę i tutaj możemy oczywiście z pomocą znajomych lub rodziny zabrać się za to sami lub wynająć odpowiednią firmę do tego. Gdy dom już stoi trzeba zająć się wykończeniem wnętrz i terenów wokół niego, np. zająć się sadzeniem, trawy, drzew lub całego ogrodu. Jak widać budowa domu samemu jest bardzo uciążliwa, czasochłonna, a także kosztowna. Decydując się na dewelopera wydamy co prawda jeszcze więcej pieniędzy ale ominie nas uciążliwy proces wyboru działki, projektu domu, budowy i wykończenia. Będziemy jednak mieli niewielki wpływ na kształt i wygląd kupowano domu.

Kupujemy mieszkanie

Przy tym wszystkim kupno mieszkania wydaje się prostszym i tańszym rozwiązaniem. Możemy w zasadzie w przeciągu kilku dni zakupić nowe mieszkanie i przeprowadzić się do niego. Jednak czy jest to idealne rozwiązanie? Jak wiemy takich rozwiązań nie ma. Wiele osób twierdzi że gdy posiada się własny dom, komfort mieszkania w nim jest o wiele większy niż komfort mieszkania w bloku. Mieszkając w bloku nasza swoboda jest w pewnym stopniu ograniczona. Musimy się także liczyć z ty, że nasz spokój może zostać zakłócony poprzez sąsiada który lubi sobie poimprezować bądź poremontować.

A więc dom czy mieszkanie

Jak widać, nie da się jednoznacznie stwierdzić czy lepiej wybudować dom, czy kupić mieszkanie. Decyzja powinna być podejmowana na podstawie indywidualnych preferencji, zachcianek oraz oczywiście możliwości finansowych.