Jak bezpiecznie znaleźć pracę w Niemczech?

Odkąd weszliśmy do Unii europejskiej w 2004 roku nastąpiła eksplozja zainteresowania pracą za granicą, masowy exodus ludności polskiej za granicę. W 2004 roku nastąpiła ogromna fala emigracji, głównie do Anglii, która już w późniejszych latach się nie powtórzyła. Ponad 2 mln Polaków ruszyło za granicę. Wybrali głównie Anglię z powodu okresów przejściowych w innych krajach. Przykładowo Niemcy zamknęli swój rynek pracy przed Polakami w obawie przed napływem zbyt dużej ilości naszych rodaków. Niemiecki rynek pracy został otwarty w maju 2011 roku. Czy faktycznie Niemcy mieli powody do obaw?

Reklama

flagi krajówWydawać by się mogło, że tak, ale są to nieuzasadnione niczym obawy. Jeśli chodzi o pracę w Niemczech główną barierą była bariera językowa. Język niemiecki uchodzi za trudniejszy i mniej popularny od angielskiego. A jak dziś z perspektywy czasu to wygląda? Po otworzeniu rynku pracy w Niemczech Polacy nie ruszyli masowo do pracy w Niemczech. Myślę, że większość która chciała wyjechać, wyjechała dużo wcześniej obierając sobie inne kraje, typu Anglia, Holandia, Norwegia. A ci z kolei, którzy byli zainteresowani pracą w Niemczech uciekli się do innych legalnych rozwiązań, typu samozatrudnienie w Niemczech – które było w pełni legalne.

Jak dziś wygląda rynek pracy w Niemczech? 

Niemiecki rynek pracy w zasadzie niczym się nie różni od tego sprzed kilku lat. Oferowane są podobne oferty pracy jak wcześniej. Jeśli chodzi o pracę dla Polaków to jest podzielona na kilka sektorów, sektor pracy fizycznej, sezonowej i sektor pracy dla specjalistów. Sektor pracy sezonowej to głównie praca w rolnictwie, przy wszelkiego typu zbiorach owoców i warzyw czy uprawach na farmach . Na pracę tego typu możemy liczyć w sezonie letnim głównie od marca-kwietnia, do nawet października. Nie są tu wymagane zbyt duże kwalifikacje, w tym nie jest konieczną znajomość języka niemieckiego. Kolejnym rodzajem pracy jest praca dla specjalistów z Polski – jest to między innymi personel medyczny, w tym pielęgniarki i lekarze, od nich wymagana jest oczywiście wiedza i wykształcenie branżowe, a dodatkowo biegła znajomość języka niemieckiego tak zwanego specjalistycznego z branży medycyny. Drugim rodzajem specjalistów są programiści, inżynierowie informatyki, od których również wymagana jest wiedza z zakresu informatyki, a również znajomość języka niemieckiego technicznego. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla Polaków, z uwagi głównie na zarobki, które w Niemczech kształtują się na odpowiednio wyższym poziomie jak w Polsce.

Stopka autorska: aktualne oferty pracy w Niemczech – http://praca.owi.pl – Niemcy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz