Jak napisać podanie o pracę?

Współcześnie niewiele jest ludzi rozumiejących czym jest podanie o pracę. Nikt nie powinien być tym zdziwiony. Pracodawcy  takiego dokumentu nie wymagają od kandydatów. Ciężko byłoby go wtedy nazywać podaniem. Jak sam termin – podanie o pracę – wskazuje że jest to dokument składany przez interesanta, czyli w tym przypadku osobę poszukującą pracę.

Reklama

ołówek

Podstawową różnicą pomiędzy nim a innymi pokrewnymi pismami np. CV czy listem motywacyjny, jest to że nie stanowi ono odzewu na anons pracodawcy, a jest własną inicjatywą poszukującego pracę.

Mając na uwadze powyższe musimy zawsze pamiętać, że podanie o pracę musi mieć określoną formę, a także zawierać pewne treści. Wymaganym sformułowaniem w tym  podaniu skierowanym  do potencjalnego pracodawcy powinno znaleźć się wyrażenie: podanie o pracę. Poza tym do  pozycji należą dane teleadresowe osoby ubiegającej się o posadę, a także preambuły  określające pracodawcę do której adresowane jest podanie. Na zakończenie koniecznie powinno się dodać swój podpis oraz listę dokumentów składanych razem z podaniem – zwykle są to Curriculum Vitae a także list motywacyjny, nawiasem mówiąc o tym jak napisać cv i list motywacyjny też warto poczytać. Jeśli chodzi o kwestię formalną to te składniki są w zupełności wystarczające. Co jednak zawrzeć w treści podania?

Jeśli chodzi o podstawowy element podania to tu będzie już dosyć znaczna swoboda. Musimy nie zapominać, że podanie o pracę jest formalnym skierowaniem się z wnioskiem o zatrudnienie, wskutek tego wszelkie grzecznościowe zwroty jak np.: „Uprzejmie proszę o” są korzystne. Kluczowe jest podanie o jaki „stołek” się ubiegamy. Potencjalny pracodawca wypada, żeby zorientował się jakie są twoje oczekiwania co do pracy. Dodatkowo trzeba  wspomnieć krótko o ważnym doświadczeniu zawodowym lub pozostałych osiągnięciach, które według Ciebie powinny sprawić, że przybliżysz się do zdobycia wymarzonej pracy. Na sam koniec trzeba wspomnieć coś o samej instytucji oraz o tym dlaczego starasz się o pozycję właśnie tu. Miej również na myśli, aby nie rozpisywać się przesadnie. Wątpię, żeby pracodawca posiadał chrapkę odczytywać ponad stronę, mało tego pociągające go najwięcej dane winien odnaleźć w załączonym CV albo liście motywacyjnym. Myślę, iż odpowiednią ilością jest w tym miejscu od pół do całej strony A4.

O ile w dalszym ciągu posiadasz wątpliwości co do wyglądu, a także treści tego podania oraz jesteś z tym tematem na bakier to polecam odkryć wzór podania o pracę w Internecie. Nie powinno być to zbyt trudne, bo jest co najmniej paręnaście witryn www dedykowanych owemu problemowi. Wyjątkowo jednak nie wolno podchodzić lekceważąco do idei podania, obecnie na rynku pracy nie jest kolorowo wobec czego należy walczyć o swoje, więc jeśli już zaplanowałeś wysłać podanie o pracę to dołóż wszelkich starań do tego by ująć swoich przyszłych chlebodawców, a zainwestowany czas i wysiłek z pewnością się opłacą. Pozostaje mi tylko każdemu szukającemu wymarzonej pracy życzyć weny w pisaniu podania i w szukaniu uczciwych i dobrych pracodawców, oferujących godne warunki zatrudnienia.

Stopka autorska: podanie o pracęhttp://www.cvpoangielsku.com.pl/podanie-o-prace/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.2/10 (liczba ocen: 18)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz