Jak powstał internet?

Myślę, że Internet to największy wynalazek wszechczasów, no na pewno XXI wieku. Całkowicie zrewolucjonizował nasz świat. Ciekawe, że jego przeznaczenie na początku było zupełnie inne niż obecnie – dla wojska, w celu zabezpieczenia systemów komunikacji przed wrogiem.

Reklama

kable siecioweDzisiaj ciężko byłoby tak po prostu wymienić zastosowania tegoż „narzędzia”. Zwyczajne życie przenosi się już coraz bardziej do tego wirtualnego. Zastanawiam się do czego jeszcze będzie mógł służyć Internet. Bowiem dzisiaj to już: rozmawianie, wysyłanie listów, wyszukiwanie przydatnych informacji, czytanie gazet, książek, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, sprzedaż online, co jeszcze…? A jak to się wszystko zaczęło?

Aby móc mówić o powstaniu Internetu powinno się zacząć od wyjaśnienia jego znaczenia, z angielskiego internetwork to międzysieć. Początki sławetnego już Internetu to tak naprawdę koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Co ciekawe wszystko wyniknęło z przyczyn wojskowych. Ludzie widzieli bowiem wielki potencjał w wykorzystaniu komputerów do wymiany informacji na badania i rozwój w dziedzinach naukowych i wojskowych. I to wszystko zaczęło się nigdzie indziej jak w Stanach Zjednoczonych. Rząd USA zorientował się, że w razie zagrożenia wojną atomową wszelkie środki komunikacji mogą zostać zniszczone przez przeciwnika w pierwszych sekundach starcia. Aby zabezpieczyć na wypadek zajście takiego niebezpieczeństwa wymyślono, że zaradzić temu może stworzenie sieci pomiędzy komputerami. Wszystko byłoby tak stworzone, sprytnie połączone ze sobą na wiele różnych sposobów, aby nie udało się zniszczyć całej sieci.

Przez kogo na początku był używany Internet i do czego służył?

Zanim z Internetu zaczęła korzystać jedna trzecia ludności globu, był „narzędziem” tak jakby elitarnym, bowiem nie wszyscy mieli do niego dostęp i nie wszyscy mogli korzystać. I tak jak się okazuje na początku Internet był wykorzystywany przez ekspertów komputerowych, inżynierów, naukowców i bibliotekarzy. Wszystkie te grupy osób używały go wyłącznie do celów zawodowych. Był to bardzo skomplikowany system i nie wszystkie firmy mogły sobie na tamten czas pozwolić na Internet, a co dopiero mówiąc o korzystaniu z niego w domu. O tym się nawet nikomu nie śniło.

Masowy dostęp do Internetu pojawił się dużo później, w latach dziewięćdziesiątych. Pojawiło się wiele aplikacji internetowych, programów i unowocześnień, które jeszcze bardziej usprawniły działanie Internetu. Liczba użytkowników zaczęła później gwałtownie rosnąć.  A dzisiaj wynosi już jedną trzeci ludzi całego świata, a dokładniej 29%, co stanowi około 2 miliardy osób. Największy procent internautów stanowią osoby pochodzące z Azji, natomiast największe zrzeszenie użytkowników Internautów jest w Ameryce Północnej. Jeżeli zaś chodzi o Polskę, to mamy prawie 16 milionów internautów. Z całą pewnością liczby te będą stale rosnąć.

Stopka autorska: aplikacji internetowych – http://www.araneo.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz