Jak prawidłowo pozbyć się zużytego sprzętu AGD i RTV?

Dbanie o ekologię jest niezwykle ważnym czynnikiem naszego życia. Z roku na rok sytuacja w tej kwestii się poprawia, jednak i tak jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu jak szkodliwe jest wyrzucanie do zwykłych śmieci takich urządzeń jak sprzęt RTV czy AGD. Powinniśmy zatem dowiedzieć się czegoś więcej o tym czego nie można robić z „elektrośmieciami”, co grozi za wyrzucanie ich w miejscach niedozwolonych i przede wszystkim jak skutecznie zadbać o ekologię, oddając sprzęt we właściwym miejscu.

Reklama

wysypisko śmieciPrzede wszystkim na początku warto zaznaczyć że grzywny w przypadku wyrzucenia sprzętu AGD i RTV mogą sięgać aż 5 tysięcy złotych. To naprawdę wysoka kara, szkoda jednak że kiedy chodzimy po lasach nie widać że jest egzekwowana. W końcu to lasy stają się głównym śmietnikiem dla naszych zużytych sprzętów, to tam możemy znaleźć największe składowiska starych przedmiotów, starych komputerów czy choćby lodówek. Gdzie zatem możemy oddać tego typu śmieci, aby żyć zgodnie z przepisami, by stosować zasady ekologii?

Najlepiej zawieźć swoją starą lodówkę czy pralkę do punktów skupu, które na co dzień pochłania utylizacja AGD. Jak wiadomo utylizacja AGD czy RTV musi zostać przeprowadzona zgodnie z zasadami prawnymi, dlatego też mamy pewność iż oddając w takim punkcie wszystko zostanie przygotowane z głową. Jednak co ma zrobić człowiek, który ma jeden mały laptop i nie bardzo może znaleźć w swojej okolicy odpowiedni punkt utylizacji?

Takie osoby powinny udać się do sklepów, które sprzedają właśnie sprzęt RTV i AGD. Mają one obowiązek przyjąć od nas sprzęt który przyniesiemy. Nie ma opcji że ktoś nam odmówi, że nie będzie chciał od nas wziąć naszego sprzętu RTV i AGD.

Kolejna opcja związana z oddaniem swojego zużytego sprzętu to działania proekologiczne gmin i samorządów. Jak wiadomo gminy co jakiś czas organizują zbiórki. Tak zwane popularne wystawki sprawiają że możemy oddać swój zużyty sprzęt praktycznie pod domem. Z tego też powodu gminy starają się działać pozytywnie, starają się promować działania proekologiczne. Innego rodzaju wyjściem jest przeglądanie stron urzędów samorządowych, gdyż co jakiś czas organizowane są liczne happeningi, podczas których za oddanie zużytego sprzętu można dostać różne bonusy, takie jak sadzonki drzewek czy bilety na imprezy kulturalne. To również ciekawa, chyba najciekawsza propozycja wspierania rozwiązań ekologicznych, nauka zachowań zgodnie z elementami dbania o matkę ziemię.

Pamiętajmy zatem o powyższych stwierdzeniach, pamiętajmy że kiedy nasz laptop nadaje się do kasacji to musimy go oddać we właściwym punkcie, tak aby nie niszczał gdzieś w osiedlowym śmietniku czy leżał na łące lub w lesie.

Stopka autorska: utylizacja AGD – http://www.proecco.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz