Jak znaczenie dla zdrowia ma magnez?

Magnez jest jednym z najbardziej pospolitych pierwiastków, ale jego ilość w pożywieniu stale maleje z powodu sztucznego nawożenia gleby i nadmiernej ilości konserwantów, co prowadzić może do jego braku w organizmie człowieka. Co więcej, jego niedobór może wystąpić praktycznie u każdego, ponieważ nieodpowiednia dieta, duża ilość herbaty i kawy oraz alkoholu oraz stres prowadzą do obniżania jego ilości.

Reklama

Wśród makroelementów potrzebnych człowiekowi magnez znajduje się na bardzo wysokiej pozycji. Wpływa on na wiele różnych procesów organizmu, między innymi reguluje ponad 325 enzymów, bierze udział w metabolizmie komórkowym, w tym w przy syntezie DNA, RNA, ponadto odpowiada za reprodukcję komórek.

Magnez jest też niezbędny do zarządzania impulsami elektrycznymi w obrębie połączeń nerwowych. Wspiera prawidłowe działanie nerwów, a także serca, naczyń krwionośnych, ciśnienia krwi oraz mięśni. Działa rozkurczowo, dlatego brak nieodpowiedniej ilości magnezu prowadzi do bolesnych skurczów i drgania mięśni, a także może objawiać się kołataniem serca i większą podatnością na stres.

Istnieją również uzasadnione podejrzenia, że niedobory magnezu mogą prowadzić do depresji. Stosowany nawet w niewielkich dawkach u osób z objawami depresyjnymi dał bardzo dobre rezultaty.

Ponadto prawidłowa ilość magnezu potrzebna jest do prawidłowego działania wielu innych minerałów i witamin. Między innymi odgrywa on znaczącą rolę w metabolizmie wapnia, potasu, fosforu, cynku, sodu, miedzi czy żelaza. Bez udziału magnezu nie uaktywni się witamina B1 oraz witamina D3.

Reguluje on także poziom glukozy i jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń wydzielania insuliny, a tym samym zwiększać ryzyko cukrzycy.

Magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie, białej fasoli, ciecierzycy, grochu, kaszy gryczanej, orzechach laskowych czy płatkach owsianych. Również można go suplementować – najlepiej z dodatkowymi witaminami, w tym witaminą B6, która poprawia jego wchłanianie. Warto wybrać środki z magnezem łatwo przyswajalnym, na przykład w formie mleczanu – magnez tego rodzaju w dużej dawce znajduje się w suplemencie Magvit B6 (Magvit.com.pl).

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz