Jestem w ciąży czy nie jestem? Oto jest pytanie…

Masz mdłości, jesteś rozdrażniona, a może ciągle chodzisz do łazienki? To znak, że możesz być w ciąży. Pamiętaj jednak, że są to jedynie subiektywne objawy, które mogą ciążę oznaczać, ale wcale nie muszą. Jeśli jednak istnieje chociażby cień szansy na to, że jesteś w ciąży jak najszybciej zrób test ciążowy i skonsultuj się z lekarzem.

Reklama

kobieta w ciążyKobiety bardzo często mylnie pojmują pierwsze symptomy ciąży, szczególnie jeśli jest to ciąża długi wyczekiwana. Wyuczone na pamięć tego, jak ciąża objawia się w swoim początkowym stadium wychwytują niemal jej najmniejszy znak. Takie podejście bardzo często kończy się dla nich rozczarowaniem. Mdłości, brak apetytu, czy wręcz wstręt do jedzenia, choć mogą oznaczać ciążę równie dobrze mogą być objawami jakiegoś stanu chorobowego, a przyczyną rozdrażnienia, senności, czy obniżenia sprawności intelektualnej może być stres, czy nawet aktualne warunki pogodowe. Jeśli jednak do tych wszystkich objawów dojdzie jeszcze zatrzymanie miesiączki można podejrzewać, że jest się w ciąży. Nadal jednak nic nie jest pewne.

Brak miesiączki nie jest już subiektywnym objawem ciąży, lecz objawem prawdopodobnym. Ten objaw należy już traktować bardziej serio, choć nawet on może fałszywie świadczyć o ciąży. W jaki sposób potwierdzić ciążę? Wiele kobiet, kiedy tylko zaobserwuje u siebie brak miesiączki od razu biegnie do lekarza. Jest to dobra reakcja, zważywszy na to, że każdą nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu trzeba zbadać i odpowiednio zdiagnozować. Pierwsze jednak, o co zapyta lekarz to będzie: „Czy zrobiła Pani test ciążowy?”

We wczesnym etapie ciąży nawet lekarz nie potrafi nic powiedzieć na pewno. Nawet USG wykonane około 4-6 tygodnia ciąży nie jest potwierdzeniem. Zdecydowanie większą pewność tego, że jest się w ciąży można uzyskać wtedy, kiedy test ciążowy da wynik dodatni. Najlepiej taki test wykonać dwukrotnie, aby uniknąć ewentualnych błędów.

Obecne testy ciążowe rzadko kiedy dają fałszywe wyniki, ale mimo wszystko trzeba się z nimi liczyć. Wynik fałszywie negatywny najczęściej powodowany jest zbyt wczesną ciążą. Wtedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu wytwarzanego przez płód w momencie zagnieżdżenia się w ścianie macicy jest w organizmie kobiety jeszcze bardzo niski. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe stężenie hCG i większa skuteczność testu ciążowego. Jeśli więc test daje wynik negatywny, a Ty wciąż podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zrób go ponownie za kilka dni, a następnie zgłoś się do lekarza.

Zdarzają się też wyniki fałszywie pozytywne. Taka sytuacja zdarza się zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta przyjmuje leki zawierające hormon hCG, m.in. leki stosowane w leczeniu niepłodności. Obecność tego hormonu w organizmie może być także wywołany torbielami na jajnikach, albo ciążą pozamaciczną. Niezależnie od tego, czy test dał wynik pozytywny, czy fałszywie pozytywny należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Ten bowiem albo potwierdzi ciążę, albo zaleci stosowne leczenie, jeśli okaże się, że pozytywny wynik testu ciążowego wcale nie był oznaką ciąży.

Jak lekarz może potwierdzić ciążę? Wykonując badanie narządu rodnego oraz dopochwowe badanie ultrasonograficzne. O ciąży mogą świadczyć m.in. rozpulchnienie i zasinienie warg sromowych oraz przedsionka i ścian pochwy, a także objaw Gaussa, czyli łatwość zgięcia macicy na granicy szyjki i trzonu oraz objaw Piskačka, czyli jednostronne powiększenie trzonu macicy w miejscu zagnieżdżenia zarodka. W trakcie badania USG lekarz może stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego, a także zarejestrować akcję serca dziecka.

Serce płodu zaczyna bić około 10 tygodnia ciąży. To jest ten moment, na który czeka każda mama. On bowiem daje 100% pewność, że dziecko w łonie matki żyje i rozwija się. Wykrycie pęcherzyka ciążowego nie daje jeszcze takiej gwarancji.

Wielu lekarzy odmawia wykonania badania USG, kiedy ciąża jest jeszcze w początkowym stadium, czyli około 4-5 tygodnia. Najpierw zlecają oni badania potwierdzające nie tylko ciążę, ale także to, że zarodek się w ogóle rozwija. O ile test ciążowy pozwala stwierdzić obecność w organizmie kobiety hormonu hCG, tak nie jest w stanie pokazać jego stężenia, ani przyrostu. To właśnie przyrost świadczy o tym, czy zarodek się rozwija czy nie. Niestety wiele ciąż w początkowym stadium obumiera. W przypadku obumarłej ciąży test ciążowy również może dać wynik fałszywie pozytywny, ponieważ hormon hCG nadal utrzymuje się w organizmie.

Znając wyniki badań lekarz może się jeszcze starać podtrzymać ciążę i pomóc zarodkowi się rozwijać. Kobietom, których ciąża jest zagrożona zaleca więc przyjmowanie progesteronu w tabletkach. Hormon ten powinien być wytwarzany w dostatecznej ilości przez ciałko żółte i ciałko ciążowe, ale zdarza się, że jest go w organizmie kobiety za mało, aby mógł on przyjąć rozwijający się zarodek.

Każda kobieta, która podejrzewa, że jest w ciąży powinna się jak najszybciej znaleźć pod kontrolą lekarską. Jest to bardzo ważne zarówno dla jej zdrowia, jak i przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia jej dziecka. Jeśli więc test ciążowy da wynik dodatni, kolejny krok to wizyta u lekarza. Pomoc lekarza bowiem niejedną ciążę uratowała przed poronieniem oraz wpłynęła na jej prawidłowy rozwój.

Stopka autorska: test ciążowy – http://www.domowelaboratorium.pl/pink-test.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz