Mała nie znaczy gorsza. Wiemy, jak poradzić sobie z łazienką w bloku

Masz łazienkę o powierzchni najwyżej 4-5 metrów kwadratowych? Nie martw się, jej wnętrze nie musi spędzać ci snu z powiek. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku praktycznych wskazówek naszej redakcji.

Reklama

Przeczytaj, co możesz zrobić z małą łazienką

Zanim rozłożysz ręce i zaczniesz martwić się, że znajomi mają łazienkę o takim metrażu, jak twój pokój gościnny, zabierz się do pracy i nakreśl na kartce papieru projekt wnętrza w skali 1 : 100. Potrzebujesz w sumie pięciu rzutów, tzn. każdej ze ścian oraz tzw. rzutu horyzontalnego. Teraz całą łazienkę podziel na 3 podstawowe strefy – strefę kąpieli – wypoczynku, część roboczą oraz strefę przechowywania (półki, szafki itd.).

Mając pod ręką prosty projekt będziesz wiedział, na jak dużą kabiną łazienkową, umywalkę i miskę ustępową możesz sobie pozwolić.

Ład w małej łazience to absolutna podstawa

Stojącym akcesoriom łazienkowym powiedz stanowcze nie

Nie zmusimy cię do wyrzucenia wszystkich akcesoriów, w jakie kilka lat temu wyposażyłeś swoją łazienkę, ale powinieneś wiedzieć, że wszystko co stoi na podłodze powinno zawisnąć na ścianie. W ten sposób nie tylko stworzysz złudzenie większej przestrzeni, ale i uwolnisz swoje stopy od przedmiotów, o które potykałeś się każdego dnia.

Zrezygnuj przede wszystkim ze wszystkich stojaków na ręczniki. Znacznie lepszym pomysłem okaże się zakup kilku ściennych wieszaków, które mógłbyś zamocować po wewnętrznej stronie drzwi (patrz: wieszaki na ręczniki łazienkowe Sanco Design). Jeśli lubisz wyzwania, klasyczne wieszaki zawsze możesz zastąpić drewnianą drabiną z 3-4 szczeblami – to dobry pomysł, jeśli twoje wnętrze czerpie ze stylu rustykalnego.

Byłoby dobrze, gdybyś zdecydował się na podwieszaną mydelnicę w miejscu tej starej, która nigdy nie miała swojego miejsca na umywalce.

Opuść sobie pomysł z wanną

O wannie mógłbyś pomyśleć, gdyby twoja łazienka miała przynajmniej 8-10 metrów kwadratowych, ale nie jeśli jest o 50% mniejsza. W jej miejscu ustaw kabinę prysznicową z przeszkloną kabiną lub zagospodaruj fragment łazienki na strefę kąpieli z odpływem poziomym i słuchawką w ścianie.

Chusteczki higieniczne wklej po wewnętrznej stronie drzwi od szafek

W małej łazience wszystko powinno mieć swoje miejsce i to najlepiej z dala od wzroku użytkowników. Im mniej zagracone wnętrze, tym większe złudzenie wolnej przestrzeni, dlatego papier i chusteczki higieniczne, po które sięgasz każdego dnia wklej na wewnętrzną stronę szafek łazienkowych.

Narożna umywalka bardziej niż wskazana

Zdajemy sobie sprawę, że konwencjonalna, duża umywalka (najlepiej dwukomorowa) byłaby najwygodniejsza, to jednak ty będziesz musiał poradzić sobie bez niej. Ruszaj do sklepu z armaturą łazienkową i szukaj modeli narożnych.

W tym miejscu uspokajamy – umywalka narożna wcale nie musi być mała; nam zależy przede wszystkim, aby uwolnić całą ścianę w taki sposób, abyś mógł zagospodarować ją na dodatkowe szafki, komodę lub półki ścienne.

Zadbaj o optymalne doświetlenie wnętrza

Jednym z powodów, dla którego twoja łazienka budzi na myśl klaustrofobiczne skojarzenia jest fakt, że nie jest dostatecznie doświetlona. W małych wnętrzach należałoby wyeliminować wszystkie oprawy wiszące, w tym żyrandole, które rzucają cień. Zainwestuj w plafon sufitowy – jego właściwości aranżacyjne są co prawda przeciętne, ale to i tak znacznie lepszy pomysł od podwieszanego sufitu lub ściennych opraw LED.

Materiały prasowe dostarczone przez sklep z akcesoriami łazienkowymi Sanco Design Polska.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz