Narciarstwo biegowe jest u nas coraz popularniejsze. W związku z tym pojawia się wiele pytań dotyczących sprzętu, techniki, zachowania. Oto odpowiedź na najważniejsze z nich.
Kto ogląda zawody sportowe, ten wie. Technik biegania jest kilka. Można przesuwać narty biegowe jedna za drugą, albo pędzić w rozkroku. Pierwszy sposób to styl klasyczny, drugi – łyżwowy. Jak łatwo zauważyć, krok łyżwowy jest znacznie szybszy. Wiążę się jednak z nieco większym obciążeniem organizmu.
Różne techniki biegania i różny sprzęt
Od techniki zależy to, jakie narty biegowe powinno się wybrać. W przypadku techniki klasycznej sprawdzą się narty, które mają pośrodku tzw. obszar trzymania. Można go poznać po specjalnych łuskach na spodzie narty. Dzięki temu trudniej się podczas podchodzenia pod górę ześlizgnąć.
Z kolei narty biegowe wykorzystywane przez miłośników techniki łyżwowej są zwykle krótsze, mają też nieco inny kształt. Jeszcze inne są narty do biegania poza trasą. Są bardziej miękkie, ale też szersze. Dzięki temu sprawdzają się także w puchu.
Podobnie, jak w przypadku nart, także buty różnią się w zależności od techniki. Oprócz tych przeznaczonych tylko do danego stylu, są jednak także uniwersalne. Do tego dochodzą także buty do biegania poza trasą.
Jak zachowywać się na trasie
Kiedy sprzęt jest gotowy, można wyjść na trasę. Żeby nie przeszkadzać innym i nie stwarzać zagrożenia, dobrze jest przestrzegać kilku podstawowych reguł. Pierwsza z nich dotyczy… opłat. Wbrew powszechnej, zwłaszcza wśród narciarzy alpejskich opinii, wiele tras biegowych jest płatnych. Nie wystarczy więc założyć na nogi narty biegowe, trzeba jeszcze wyłożyć trochę gotówki.
Na trasie trzeba też zachowywać odpowiednie odstępy od poprzedzających biegaczy, nie śmiecić i nie blokować jej, kiedy jakiś widok szczególnie zachwyci. Co ważne, na trasach obowiązuje ruch prawostronny.
O czym jeszcze pamiętać? O standardowym przygotowaniu do biegania. Raczej nie należy też pić piwa w połączeniu z tym sportem. Można natomiast wcinać batony (ale pamiętać o tym, żeby papierki zabierać ze sobą).
Gdzie biegać?
Teoretycznie można wszędzie. W praktyce narty biegowe najlepiej sprawdzają się tam, gdzie przygotowane są specjalne trasy. Tak jak w przypadku narciarstwa alpejskiego zjazdy off the piste są trudniejsze, tak samo off road wymaga większych umiejętności.
Jednym z najciekawszych miejsc do biegania jest region Trydentu we Włoszech. W sumie jest tam ponad 1,2 tys. km tras. Piękne widoki, dobrze przygotowane szlaki sprawiają, że można spędzić tam całe ferie i ani razu nie iść na tradycyjny stok.
Także w Polsce otwierane są nowe trasy, jednak jest ich znacznie mniej. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo opadów śniegu na poziomie umożliwiającym bieganie. Dlatego wielu biegaczy wybiera zagranicę.
Dlaczego warto?
Odpowiedź na to pytanie jest taka sama, jak w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej: a dlaczego nie? Kto biega na nartach ten nie tylko spędza czas na świeżym powietrzu, ale i poprawia swoją kondycję. O tym, jak pozytywny wpływ ma ruch na jakość życia nie trzeba chyba mówić.
Co więcej, narciarstwo biegowe umożliwia zwiedzanie świata. Wspomniany wcześniej Trydent to przykład regionu, gdzie można dobrze pobiegać. Podobnie jest na przykład w Szwajcarii czy Austrii. Krótko mówiąc, kto chce ciekawie spędzać wolny czas, powinien kupić narty biegowe i sunąć na trasę.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!