Maszyny rolnicze i ich historia

traktorHistoria maszyn rolniczych jest bardzo ciekawa. Dawniej uruchamiane były one ręcznie lub przy użyciu pracy zwierząt hodowlanych, a w późniejszych czasach za pomocą maszyn parowych. Rolnicy używali wówczas prostych urządzeń, które były napędzane siłą koni lub wołów, takie jak: pługi, brony, przyczepy. Dzięki nim można było pracować na polu, uprawiać warzywa i owoce oraz  zbierać plony. Jednak takie zajęcia okazały się bardzo pracochłonne i mozolne. Obecnie maszyny rolnicze uruchamiane są za pomocą ciągników rolniczych lub są samobieżnie. Posiadają własny napęd.

Reklama

Traktory są wykorzystywane nie tylko do prac polowych, ale również jako maszyny transportowe, czyli do przewozów. Przykładami innych urządzeń  używanych w rolnictwie mogą być : agregat uprawowy, bukownik, deszczownia, glebogryzarka, różnego rodzaju kombajny oraz kosiarki i ładowacze. Są one ułatwieniem dla współczesnego rolnika, gdyż może on sprawniej wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Na skutek wprowadzanych  w rolnictwie innowacji, farmerzy bogacą się nie tylko w doświadczenia, ale również zyskują możliwości zebrania większych plonów. Sprzyja to wzrostowi produkcji żywności oraz ułatwia dostarczanie ich na rynek, a także  przetwarzanie na inne, wartościowe produkty. Wprowadzanie nowoczesnych maszyn rolniczych do naszych gospodarstw rolnych sprawia, iż agrobiznes kwitnie i rozwija się bardzo szybko w Europie.

Najlepszymi maszynami rolniczymi dostępnymi na naszym rynku to produkty takich firm jak John Deere, Zetor, Kubota. Firm produkujących ciagniki i maszyny rolnicze jest o wiele więcej. W większości przypadków konkretne firmy posiadaja w swojej ofercie również inne maszyny jak kombajny. Wielu rolników posiada w swoich gospodarstwach rożnego rodzaju sprzęt rolniczy. Jeśli posiada w swoim gospodarstwie ziemniaki, to musi mieć maszyny do wykopów ziemniaków. Hodując brokuły czy cebulę trzeba mieć odpowiedni sprzęt do zbierania, czy sadzenia tychże warzyw.

Osobne maszyny wykorzystuje się do zbioru warzyw i osobne do sadzenia. Dziś już nie sadzi się ręcznie warzyw, zajmuje to zbyt dużo czasu i zasobów ludzkich. Dzięki maszynom proces sadzenia jak i zbierania przebiega znacznie szybciej. Nie wyobrażam sobie dzisiejszych zbiorów zbóż bez wykorzystania kombajnów. Jeśli dany rolnik ma powiedzmy 5 hektarów ziemi, na której rośnie pszenica, czy inne zboże, to bez kombajnu musiałby zatrudnić cała rzeszę pracowników do zbierania ziarna. Wykorzystując kombajn, 5 hektarów ziemi można obrobić w ciagu jednego dnia i to przy wykorzystaniu zaledwie kilku osób.

Obecnie produkuje się dosyć nowoczesne maszyny rolnicze, które zużywają mniej paliwa, sa bardziej ekologiczne i wygodniejsze. Przykładowo, nowy kombajn wyposażony jest m.in. w dobrej klasy nagłośnienie, nawigację GPS czy klimatyzację. Dzięki takim rozwiązaniom praca podczas zbiorów, w upalne dni, nie jest tak męczaca jak przy wykorzystywaniu starego typu sprzętu.

Stopka autorska: maszyny rolnicze – http://agrobiznespark.pl/oferty-firm/maszyny-rolnicze.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz