Słowenia – turystyczna perełka Europy

Słowenia to niewielki, ale niezwykle interesujący kraj. Pozostająca w cieniu Włoch i Chorwacji, ma wiele do zaoferowania przyjezdnym. Polakom znana głównie z faktu, iż posiada w Planicy największą skocznię narciarską Europy.

Reklama

SłoweniaO pięknie i uroku Słowenii decydują Alpy. Wysokie góry przeplatają się z malowniczymi jeziorami. Nieliczne miasta i słoweńska mentalność oraz najpiękniejsze europejskie jaskinie sprawiają, że coraz więcej osób postanawia zwiedzić ten kraj. Aby wyjazd był naprawdę ciekawy, warto samemu zająć się zorganizowaniem wyjazdu, wybierając te miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć. Samodzielnie zaplanowany urlop to także szansa na tanie wczasy.

Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m., a najwyższy szczyt to Triglav (2864 m) położony w Alpach Julijskich. Znajduje się on w granicach Narodowego Parku Alpy Julijskie. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie.

Na terenie Słowenii licznie występują zjawiska krasowe, zwłaszcza w jej południowo-zachodniej części. Tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji Słowenii- Jaskinia Postojna. Ma blisko 20km podziemnych korytarzy i sal, a do zwiedzania turystycznego udostępniono ją już na początku XIX wieku. Trasa turystyczna ma długość 5,5 km, a 4-kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje 1700 m. Do jaskini można wejść z przewodnikiem. Jaskinia powstała w efekcie drążenia skał przez wody rzeki Pivki, i to jej starym korytem wytyczono trasę turystyczną. Jaskinia zachwyca mnogością pięknych form krasowych i skalnych.

Warto odwiedzić stolicę Słowenii- Lublanę, której początki sięgają 2000 r p.n.e. Turyści mają możliwość zwiedzić liczne zabytki i muzea znajdujące się w obszarze miasta. Trasę zwiedzania najlepiej rozpocząć od zamku, z którego murów rozciąga się wspaniała panorama miasta, a w dalszej kolejności liczne kościoły, świątynie i pozostałości średniowiecznej architektury. Godne uwagi są pozostałości zabudowań jeszcze z czasów rzymskich. Niewątpliwą atrakcją jest również lublańskie zoo, a w bezpośrednim sąsiedztwie miasta jezioro Bled z malowniczo usytuowanym zamkiem na niewielkiej wysepce.

Stopka autorska: tanie wczasy – http://www.globalrental.net.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz