Kiedy test ciążowy wykrywa ciążę

test ciążowyKobiety starające się o powiększenie rodziny często zadają pytanie, kiedy zrobić test ciążowy i kiedy jego wyniki będą wiarygodne. Niektóre z nich mają pewność co do tego, że już następnego dnia bądź kilka dni po stosunku mogą odczuwać pierwsze objawy ciąży, jednak sprawy natury nie są tak proste.

W pierwszej kolejności pamiętajmy, iż ze względu na żywotność plemników osiągającą od kilku dni do nawet tygodnia, do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku. Wykonanie testu w tym czasie mija się więc z celem. Ciekawostką jest fakt, że może do zapłodnienia może dojść nawet w trakcie menstruacji – w szczególności kiedy jej cykle są nieregularne lub bardzo krótkie.

Reklama

Testy ciążowe nie są tym, z czym należy się spieszyć. Ich działanie polega na wykrywaniu minimalnego stężenia hormonów wytwarzanych przez kobiet w trakcie ciąży. Najwcześniej taki test wykonuje się po co najmniej sześciu dniach po stosunku i należy go zrobić z samego rana, gdy stężenie tego hormonu osiąga maksymalną wartość. Najbardziej wiarygodne dane można uzyskać czekając z testem do dnia spodziewanej miesiączki, a po tym terminie testy można zrobić o każdej porze dnia.

Testy ciążowe mają różne oznaczenia wyników, więc przed ich wykonaniem zapoznajmy się z treścią ulotki. Zwykle 2 paski oznaczają ciążę, a jeśli w okienku nic się nie pojawi, albo będzie to tylko jeden pasek to oznacza brak ciąży lub nieprawidłowo wykonane badanie. Dla pewności wykonajmy więc kolejny test. Jeśli badanie potwierdziło ciążę, sprawdź jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu i jakich dolegliwości możesz się w związku z tym spodziewać. Pamiętajmy jednak, że ciąża to przede wszystkim jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, a nie skupiajmy się tylko na dolegliwościach.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.4/10 (liczba ocen: 32)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Witam. dwa dni po skonczonej miesiaczce wspolzylam, po ok. tygodniu zaczelam bardzo czesto oddawac mocz, minely juz ponad dwa tygodnie, a mi od czterech dni jest niedobrze, mdli mnie. Zrobilam dzisiaj test, i wyszedl negatywny, czy jest jeszcze za wczesnie na test?

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +2 (from 2 votes)

Dodaj komentarz