Jak dzielić magazyny?

regały w magazynach Magazyny podzielić można na cztery główne kategorie. Każda z nich obejmuje miejsca, w których obowiązuje inny system przechowywania. Każdy z nich realizuje inny rodzaj potrzeb, stąd na pierwszy rzut oka różnice mogą być spore.

Najbardziej rozpoznawalnym i kojarzonym jest magazyn typu tradycyjnego. W miejscu tego rodzaju regały magazynowe stoją w długich szeregach, wyrastają na kilka metrów do góry i ciągną się na ogromnych przestrzeniach. Tego rodzaju magazyn projektowany jest zwykle do przechowywania towarów na paletach. I chociaż regały magazynowe mogą być ułożone różnie, to ogólna zasada pozostaje niezmienna.

Reklama

Tradycyjne regały magazynowe i wózki widłowe

Sposób przewożenia palet z towarami w takich magazynach jest dość prosty. Zwykle odbywa się przy pomocy wózków widłowych. Te z kolei mogą być przystosowane do pobierania palet z różnej wysokości. Niektóre mogą sięgać na półki znajdujące się kilkanaście metrów ponad powierzchnią podłogi. Nowoczesne magazyny tego rodzaju to nie tylko regały sklepowe stosowane w magazynach, ale też potężne oprogramowanie i wyposażenie techniczne, które pozwala usprawnić pracę magazynierów. W nowoczesnych systemach wózek widłowy porusza się po z góry zaprogramowanej trasie, a poszczególne towary leżą w konkretnych miejscach.

W niektórych magazynach stosowane są inne rozwiązania. To półpiętra, element wykorzystywany przede wszystkim w architekturze mieszkalnej. W budownictwie przemysłowym tego rodzaju rozwiązanie oznacza postawienie dodatkowego pomostu między już istniejącymi piętrami. Innymi słowy, oznacza to tyle, że magazyn dzielony jest na dwa – tyle, że nie w pionie, a w poziomie. W ten sposób jego powierzchnia zostaje podwojona. Dodatkową zaletą takiego systemu jest mobilność konstrukcji – półpiętra są zwykle demontowalne i można jest szybko przewieźć w inne miejsce. Dopiero na takim półpiętrze ustawiane są regały magazynowe.

Wysoki sufit, wielka przestrzeń

Rozwiązania tego typu stosowane są przede wszystkim w sklepach lub warsztatach gdzie służą do przechowywania półproduktów i narzędzi. Pomieszczenia o wysokim suficie są idealne do stosowania półpięter. Taka ogromna przestrzeń, zwykle niewykorzystana, może być zużyta do składowania różnych towarów.

Magazyny opierające się na konstrukcji wspornikowej to kolejna ich kategoria. W tym przypadku całość składa się z pionowej kolumny będącej bazą, ramion i podtrzymywanych przez nie półek. Zwykle taka konstrukcja wzmocniona jest stalą strukturalną. System tego typu przypomina trochę tradycyjne regały magazynowe. Wykorzystywany jest przede wszystkim w składach drzewnych, warsztatach rzemieślniczych czy magazynach części zamiennych.

Systemy automatyczne – bez człowieka

Rozszerzeniem takich rozwiązań są podpory składane, które umożliwiają szybki demontaż regałów i powiększenie dostępnej, pustej przestrzeni. Z tego względu takie magazyny często spotkać można w przechowalniach bagażu czy szatniach.

Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są automatyczne systemy przechowywania i wyszukiwania zwane popularnie ASRS. To zróżnicowane metody kontroli komputerowej, za pomocą której w automatyczny sposób lokalizowane są, wybierane i zwracane niezbędne towary. Zwykle stosuje się je tam, gdzie regały magazynowe są trudno dostępne lub gdzie nie ma potrzeby ingerencji ludzkiej. Przykładem mogą być biblioteki czy skrzynki depozytowe w banku.

Jak można zauważyć zróżnicowanie rozwiązań magazynowych jest spore. Praktycznie każdy rodzaj działalności może dopasować systemy przechowywania do własnych potrzeb, tak aby jak najlepiej wykorzystywać posiadaną przestrzeń.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz