Uzależnienie od telefonu komórkowego

Powstanie telefonu komórkowego związane jest z rozwojem technologii w XX wieku. Na początku wykorzystywany był jako narzędzie pracy w branży budowlanej oraz transportowej. Stopniowo przenikał do życia codziennego odkąd został wprowadzony na rynek, w roku 2003.

Reklama

Włoski instytut badawczy Istat przeprowadził badanie na temat stosowania nowych technologii i środków komunikacji, z którego wynikało, że telefony komórkowe we Włoszech plasują się na drugim miejscu. Wyprzedza je tylko telewizja. Jedna sztuka telefonu przypada średnio na jednego włoskiego obywatela. 90 % Włochów korzysta z telefonu komórkowego do rozmów rodzinnych i ze znajomymi. Zastosowanie telefonu wprowadziło zmiany w komunikacji ustnej oraz pisemnej. Stało się to za sprawą krótkich wiadomości tekstowych SMSów.

rozmowaNa zjawisko uzależnienia od telefonu komórkowego zwrócono po raz pierwszy uwagę w Chinach. Badania w tym temacie prowadzono także w krajach Beneluksu w grupie młodzieży, w Anglii oraz we Włoszech. Nie jest to zjawisko jednorodne i wyróżniono jego podkategorie takie jak:

  1. uzależnienie od SMSów, które polega na przymusie otrzymywania i wysyłania komunikatów tekstowych. Ich ilość warunkuje nastrój osoby uzależnionej
  2. uzależnienie od nowych modeli – osoby uzależnione w ten sposób płacą najwyższe ceny, aby zakupić najnowszy model aparatu komórkowego.
  3. „komórkowi ekshibicjoniści” – jest to grupa osób manifestująca niejako korzystanie z telefonu. Rozmowy telefoniczne prowadzą bardzo głośno, tak żeby osoby z otoczenia mogły je usłyszeć. Nie odbierają telefonu od razu. Jest dla nich bardzo ważny wygląd, funkcje i cena telefonu. Lubią się tym afiszować.
  4. „gracze” – dla tej grupy uzależnionych aparat telefoniczny traci swoją pierwotną funkcję. Staje się narzędziem do bicia kolejnych rekordów w grach.
  5. osoby cierpiące na Syndrom Włączonego Telefonu (SWT). Głównym motywem jest strach przed wyłączeniem telefonu. Osoby takie noszą nawet przy sobie zapasową baterię.

przymus ciągłego kontaktowania się z inną osobąCesare Guerreschi przedstawia charakterystykę osób uzależnionych od telefonu komórkowego. Istotne są następujące cechy:

  • nie rozstają się z telefonem
  • korzystają z niego z powodów emocjonalnych, a nie z konieczności
  • wpadają w zły nastrój, czują dyskomfort, kiedy nie posiadają sprawnego aparatu telefonicznego
  • telefon stanowi dla nich narzędzie do kontrolowania innych osób
  • posiadają silną potrzebę afiliacji
  • posiadanie telefonu jest dla nich znaczącą wartością

Stopka autorska: http://medox.org.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz