Wady optyczne obiektywu

Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele wad może posiadać nasz obiektyw. Skupimy się na wadach optycznych obiektywu. Gdy się taka pojawią, a my mamy jeszcze ważną gwarancje, warto od razu oddać obiektyw do naprawy. Chociaż niektóre nie podlegają jej. Jednak lepiej spróbować niż kupować nowy obiektyw, który jest bardzo drogi.

Reklama

Dbaj o swój obiektyw!

aparat fotograficzny

Na początek trzeba powiedzieć, że każdy, kto posiada własny obiektyw, powinien o niego dbać. Jest to drogi element fotografii. Zazwyczaj koszt nowego obiektywu to praktycznie taka sama kwota jak za body. Dlatego też trzeba uważać, żeby go nie zakurzyć. Używać specjalnej nakładki na obiektyw, żeby go nie porysować. A także uważać przy wejściu z zimnego dworu do ciepłego domy. Podczas tego może skroplić się woda wewnątrz aparatu i popsuć jego elementy. Dobrym starym sposobem jest owinięcie aparatu w gazetę i zamknięcie go w foliowym woreczku. Wiele osób woli po prostu chować aparat pod koc, żeby się powoli nagrzał.

Astygmatyzm w fotografii

Jak po podtytule można się domyślić astygmatyzm nie dotyczy tylko naszych oczu, ale także obiektywu. I oznacza dokładnie to samo. Astygmatyzm to wada optyczna obiektywu, która polega na tym, że obraz, który powstaje poprzez zrobienie zdjęcia, jest niewyraźny. O ile dla naszego oka wystarczą okulary albo soczewki, to dla obiektywu to większy problem. Aczkolwiek można to zniwelować. W małym stopniu można to zmienić poprzez zastosowanie małego otworu przysłony podczas robienia zdjęć. W większym stopniu będą potrzebne specjalne układy optyczne.

Flara

Flara to kolejna rzecz, która ma swoje dwa znaczenia. Flara na ogół jest nam kojarzona z rodzajem sygnalizacji. Różne kolory mówią o czym innym. Natomiast flara to pojęcie, które również jest stosowane w fotografii. Powstaje ona wskutek robienia zdjęć pod źródło światła. Jednak nie musi być to bardzo silne źródło tak jak słońce, może to być równie dobrze latarnia. Na zdjęciu powstają różnobarwne plamki o przeróżnych kształtach. I są one bledsze od tła. Niestety są one dość widoczne, przez co niszczą nasze zdjęcia.

Bokeh

Bokeh to wada optyczna fotografii bardzo podobna do flary, jednak ma trochę inne pochodzenie. Ogólnie bokeh pozwala na ładne rozmycia tła przy robieniu zdjęć z dużym ZOOM’em. Dzięki temu nic z tła nie odwraca uwagi od głównego przedmiotu w zdjęciach makro. Prawidłowo punkty tła, które są rozmyte mają okrągłe kształty. Jednak zdarzają się pewne nieprawidłowości, które zmieniają je na kanciaste. Nie wygląda się najlepiej i strasznie rzuca się w oczy. Bokeh można samemu stworzyć w programie do obróbki graficznej, wtedy oczywiście są to pożądane efekty.

Stopka autorska: wada optyczna obiektywu – http://julenka.pl/wady-optyczne-obiektywu/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz