Nie ma na ziemi człowieka, który od razu urodziłby się geniuszem i posiadał wszystkie umiejętności, dlatego też w każdej dziedzinie są początkujący. Fotografia nie jest najprostszym zajęciem, ale jest bardzo przyjemna, dzięki czemu wiele osób chce się nią zajmować.
Jest to ogromny przedział wiedzy, więc nie da się nauczyć wszystkiego w tydzień, dlatego też warto wiedzieć, co jest najważniejsze na początek przygody z aparatem. Na początek trzeba dobrze poznać swój sprzęt, ponieważ nie da się robić dobrych zdjęć, jeśli nie wie się, jak działa aparat i jakie ma opcje. Pierwszą czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Nigdy nie wolno tego lekceważyć. Tam są wyjaśnione wszystkie rzeczy dotyczące użytkowania. Zarówno ładowania baterii aparatu, jak i włączania i wyłączenia jego.
Sprawdź instrukcję obsługi
Czasami podczas włączenia nie wolno poruszać aparatem, ponieważ może to wpłynąć na właściwe jego działanie. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi własnego sprzętu. Jednak nie jest to jedyna czynność, którą powinno się wykonać, żeby poznać swój aparat. Polecam również samemu przejrzeć wszystkie zakamarki menu i wypróbować możliwe tryby. W ten sposób dowiesz się, które opcje doskonale sprawdzają się przy robieniu zdjęć w pomieszczeniu, a jakie dają lepszy efekt na łonie natury. A własne doświadczenia są najważniejszy i najlepiej zapadają w pamięć.
Podstawy są dla wszystkich
Fotografia dla początkujących to nie tylko sprzęt, ale też wiedza teoretyczna. Jest kilka pojęć, które warto poznać na samym początku swojej przygody z aparatem. Dobrze jest przeczytać coś na temat migawki i przysłony, ponieważ są to dwa czynniki odpowiadają za właściwe naświetlenie kadru. Możemy je ustawiać automatycznie, ale również manualnie, co daje nam większe pole do popisu. Warto również wiedzieć, że właściwe ustawienie balansu bieli pozwala aparatowi na bardziej naturalne dobranie barw w kadrze. Jest niezbędny parametr przy robieniu zdjęć w namiocie bezcieniowym. Nie wolno zapomnieć o czułości ISO, która również czuwa nad jasnością kadru, ale ma swoje wady. Im wyższą wartość ISO ustawimy, tym większe powstają szumy cyfrowe, które nie prezentują się najlepiej. Dla początkujących fotografów bardzo przydatne są programy tematyczne, które pozwalają na zrobienie zdjęć w każdej sytuacji bez 15-minutowego ustawiania parametrów. Jednak z czasem warto zająć się również manualnymi ustawieniami, a nie stale używać automatycznych trybów. Dla osób, które dopiero poznają fotografię, bardzo ważne jest poznanie technik robienia zdjęć. Więc powinno się czytać poradniki. Nie trzeba ich koniecznie kupować. W sieci jest wiele miejsc, gdzie ludzie udostępniają swoje porady. Jest to doskonały sposób na pogłębianie swojej wiedzy i stałe postępy w robieniu zdjęć.
W ramach podsumowania
Jak już wspomniałam na początku, nikt nie rodzi się geniuszem. Jeśli chce się być dobrym fotografem, to od czegoś trzeba zacząć. Powyżej wymieniłam kilka pojęć, na które warto zwrócić uwagę. Są to kwestie, które dobrze jest znać, ponieważ mogą pomóc przy robieniu zdjęć. Równie pomocne są wszelkiego rodzaju poradniki, które można znaleźć na każdym kroku.
Stopka autorska: Fotografia dla początkujących – http://julenka.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!