Jak zrobić dobre zdjęcia ślubne?

Niewątpliwie dobry fotograf ślubny musi być doskonałym, ale i dyskretnym obserwatorem, który potrafi uchwycić emocje i utrwalić je na fotografii. Powinien mieć także znakomicie opanowany warsztat zawodowy i umiejętność budowania swojej marki.

Reklama

Kreatywność fotografa

młoda para

Zrobienie dobrej fotografii ślubnej wymaga nie tylko znakomitego przygotowania warsztatowego, ale przede wszystkich kreatywności i unikalnych pomysłów fotografa. Dobry fotograf to artysta, który ma odpowiednie wyczucie kadru, światła, kompozycji. Zatem bogata wyobraźnia i pasja są niezbędne, aby robić dobre zdjęcia. Fotografia ślubna to nieodzowny element każdej uroczystości ślubnej, a naturalnym jest, że wszyscy nowożeńcy chcieliby mieć niepowtarzalne zdjęcia.

Odpowiedni aparat fotograficzny

To kolejny punkt na drodze zadań, jakie musi wypełnić fotograf, aby przejść z poziomu amatora na poziom profesjonalisty.
Znakomita większość zawodowych fotografów ślubnych, jako narzędzie swojej pracy wybiera marki Nikon lub Canon – lustrzanki tych marek, te z najwyższej półki – oferują wysokiej rozdzielczości przetworniki obrazowe (matryce) oraz niezwykle dokładne autofokusy (AF).

Jest jednak alternatywa dla fotografów, którzy nie mogą sobie pozwolić na spory wydatek – to średnia klasa aparatów Nikon czy Canon, a także Fuji, Leica, Olympus, Pentax, Sony, Panasonic, Samsung.

Dodatkowo, musimy kupić kilka jasnych , stałoogniskowych obiektywów np. 24 mm, 35 mm, 50 mm i 75 mm ze świtałem f/1.4 lub obiektyw 24 – 70 mm ze światłem f/2.8.

Kolejnym wydatkiem jest zewnętrzna lampa błyskowa, która podczas zdjęć we wnętrzach, będzie wspierać autofokusa.

Dobór odpowiedniego sprzętu będzie zależał także od tego, czy zamierzamy robić reportaż ślubny czy zdjęcia w plenerze.  Dla tych konkretnych zdarzeń, przewidziane są inne aparaty. Jeśli zamierzamy robić reportaż ślubny dobrym wyborem okaże się półprofesjonalna lustrzanka. Natomiast do fotografii ślubnej w plenerze możemy wybrać kompaktowy aparat cyfrowy lub cyfrową lustrzankę.

W przypadku robienia zdjęć przy świetle zastanym (np. w kościele), warto robić zdjęcia na wysokich czułościach 800 czy 1600 ISO. Ponadto, warto wybrać nowoczesny aparat fotograficzny, który przy wysokich czułościach ma niewysoki poziom szumu.

Fotografia ślubna w plenerze

Jeśli zamierzamy wykonać sesję w plenerze, warto zaopatrzyć się w jasne obiektywy, które będą miały standardowe ogniskowe. Odpowiednim aparatem na taką sesję będzie ten, który ma matrycę o niskich szumach, a czułość ISO wynosi 100-140.
W przypadku fotografii w plenerze – zamiast lampy błyskowej  – można zastosować srebrno-białą blendę, który sprawdzi się także przy niewielkim zachmurzeniu.

Lustrzanka cyfrowa – wybór matrycy

Jeśli nasz wybór padł na lustrzankę cyfrową, musimy zadecydować czy wybierzemy tę z matrycą pełnoklatkową ( z ang. full frame), czy niepełnoklatkową (matryca APS-C).

Matryca pełnoklatkowa ma większą przekątną i rozmiarem odpowiada ona klatce filmu małoobrazkowego – 35 mm (24×36 mm).
Warto dodać, że duży rozmiar kadru w lustrzankach pełnoklatkowych widać wyraźnie, gdy posiadamy obiektyw szerokokątny.

Natomiast matryca APS-C ma przekątną 1,8 cala. Jeśli zdecydujemy się na lustrzankę z taką matrycą, warto zobaczyć jaki posiada parametr krop (z ang. crop), który pozwoli się zorientować o ile taka matryca jest mniejsza od tej pełnoklatkowej.

A zatem lepszą jakość zdjęć uzyskamy posługując się aparatem z większą (pełnoklatkową) matrycą, uzyskane w ten sposób zdjęcia będą szczegółowe, precyzyjne i bardziej plastyczne,  wykonane z maksymalną czułością.

Nie zapominajmy, że po wybraniu aparatu z odpowiednią wielkością matrycy, trzeba dobrać odpowiedni obiektyw – do aparatu pełnoklatkowego i niepełnoklatkowego.

Stopka autorska: Fotografia ślubna – http://gubala.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz