Jakie są przyczyny zakupoholizmu?

Psychologia potrafi nas nieźle zaskoczyć. Jak wiadomo od wielu lat prowadzone są liczne badania naukowe, których tematem jest zakupoholizm. Otóż psycholodzy odkryli, że odpowiedzialny za zakupoholizm w pewnym stopniu możemy być… PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe.

Reklama

zakupy

Psycholodzy odkryli zatem, że na krótko przed miesiączką w naszych, kobiecych głowach zaczyna krążyć jedna myśl – za wszelką cenę pragniemy zaopatrzyć się w kolejną parę szpilek, z najlepiej z 5 par.

Pewna pani psycholog Karen Pine doszła do wniosku, że to właśnie na krótko przed miesiączką kobiety są bardziej skłonne oddać się w szpony zakupoholizmu. Psycholog zbadała 443 kobiet w wieku 18 do 50 lat i okazało się że 75% z nich w czasie napięcia przedmiesiączkowego udaje się po prostu na szalone zakupy i nigdy nie wraca z pustymi torbami. Trzeba przyznać, że zakupoholizm w świetle tego eksperymentu zaczyna nabierać zupełnie nowych wymiarów. Psychologowie na pewno nie pozostaną wobec tego faktu obojętni. Jest to też całkiem interesująca ciekawostka psychologiczna.

Pani psycholog PMS – owy zakupoholizm tłumaczy silnymi emocjami, jakimi targane są dziewczyny, kobiety przed miesiączka. Czasem najzwyczajniej w świecie puszczają nam nerwy. Wszystko przez burzę hormonów. Całe to napięcie próbujemy zatem rozładować na zakupach. Kupujemy, kupujemy, kupujemy… po to aby się uspokoić. Wówczas zwykły, kaszmirowy sweterek może nam się wydawać niezwykłym skarbem. Myślimy, że kupując kolejną parę szpilek uspokoimy się, poczujemy się szczęśliwsze. Tymczasem szczęście trwa tylko chwilkę. Po wyjściu ze sklepu czujemy ponowną potrzebę sfinalizowania kolejnej transakcji. Tak się właśnie rodzi zakupoholizm. Uzależnienie to może przybrać całkiem niewinną formę, ale może też być bardzo groźne nie tylko dla naszych finansów.

Co ciekawe, psychologowie tłumaczą zakupoholizm nie tylko PMS -em, ale też też niezwykłym działaniem neuronów lustrzanych, a nawet… prehistorią. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Stopka autorska: zakupoholizm – http://www.psychoszminka.pl/psychozakupy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz