Czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych?

Każdemu zdarzają się niespodziewane wydatki. Aby zachować płynność finansową, a obciążenia finansowe nie były zbyt dotkliwe, to warto czasami zdecydować się na odroczenie spłat kredytu. Są to tzw. wakacje kredytowe.

Reklama

Większość banków ma w swojej ofercie wakacje kredytowe czyli mechanizm, który pozwala na jedno- lub kilkumiesięczny odpoczynek od spłaty rat. Dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale także kredytów gotówkowych.

Wakacje dla kapitału

Należy zauważyć, że część banków posiada w swojej ofercie wakacje kredytowe, jednak nie jest to do końca prawda. Przewidują one jedynie odroczenie spłaty części kapitałowej, natomiast odsetki należy spłacać normalnie.

Karencja i prolongata spłaty

Obecnie często banki posługują się terminami takimi jak: karencja czy prolongata spłaty kredytu. Nie jest to to samo co wakacje kredytowe, a klient banku może nie odczuje większej różnicy w spłacie, ze względu na to, że w początkowej fazie spłaty to właśnie odsetki stanowią największą jej część. Karencja może trwać kilka miesięcy, a nawet kilka lat.

Możliwe scenariusze

Zdecydowałeś się na wakacje kredytowe, co Cię może czekać?

  • wydłużenie okresu spłaty – oznacza to, że sama wysokość raty pozostanie bez zmian, wydłuży się natomiast okres spłaty,
  • podniesienie wysokości raty – okres spłaty pozostaje niezmieniony, a miesiące wakacji kredytowych rozłożone zostają na pozostałe miesiące spłaty, co podwyższy kwotę rat,
  • odroczone raty zostają doliczone do ostatniej raty.

Autorskie mechanizmy

Niektóre banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują autorskie mechanizmy, dzięki którym klienci są w stanie spłacać raty. Dotyczy to przede wszystkim klientów, których praca cechuje się sezonowością, np. prowadzący pensjonaty nad morzem itp. W sezonie letnim zarabiają więcej, zatem są w stanie płacić wyższe raty, niż zimą.

Kto może otrzymać wakacje kredytowe?

Prolongata spłaty jest udzielana automatycznie, a banki nie pytają o powody, nie potrzebne są żadne zaświadczenia, skomplikowane formalności. Jedyne co trzeba zrobi, to złożyć wniosek. Można to zrobić osobiście w banku lub za pomocą infolinii.

Banki limitują ilość udzielanych wakacji kredytowych. Najczęściej prolongatę spłaty możemy uzyskać dopiero po 1 roku regularnego spłacania rat. Przede wszystkim jednak, odroczenie spłaty zwiększa koszt kredytu, zatem nie jest to żaden cudowny środek na finansowe problemy i wbrew pozorom należy z niego korzystać w sposób rozważny i przemyślany.

Stopka autorska: http://najtanszy-kredyt.eu/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz