DREWNO- kilka słów i jego zastosowanie konstrukcyjne na przykładzie SOSNY

Z czego składa się drewno? Do podstawowych pierwiastków składających się na drewno jest węgiel, tlen i w znacznie mniejszych ilościach wodór, azot i też inne. Te pierwiasti tworzą tak zwaną celulozę hemicelulozę i ligninę. Ponadto, poza wyżej wspomnianymi w drewnie występują też garbniki, cukier, białko, skrobia, a dokładny sklad drewna zależy przede wszystkim od rodzaju drzewa i klimatu w którym rośnie.

deska sosnowa w tartaku

Jeżeli chodzi o kwalifikację drewna na drewno konstrukcyjne, to na takie zastosowanie składa się kilka czynników.  Poza konkretnym gatunkiem drewna, który cechują bardziej szczegółowe właściwości fizyczne i mechaniczne– z reguły preferowane jest drewno iglaste pod zastosowanie budowlane. Tak naprawdę, w naszym kraju topola jest praktycznie jedynym drzewem liściastym, którego drewno okazjonalnie stosowane jest jako drewno konstrukcyjne.

Ponadto, bardzo istotną właściwością drewna jest jego wilgotność. Z kolei ta zależy od tego w jakich warunkach drewno jest eksploatowane- w żadnym przypadku wilgotność drewna nie powinna przekraczać 23%, a niekiedy nawet 15%. Bezpośednio po ścięciu drewno ma wilgotność ok 35% i więcej. Dlatego też standardowym wyposażeniem tartaku jest suszarnia, w której drewno jest suszone na tyle długo, by nadawało się pod konstrukcje drewniane takie jak więźba dachowa, tarcica, deska podłogowa, boazeria, sztachety drewniane, deska ryflowana itp. Sosna jest drewnem często wykorzystywanym do tego celu w polskich tartakach.

Szczegółowo wyróżnić można aż 80 gatunków sosny na półkuli północnej. U nas, najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest sosna pospolita. Oprócz tego w Polsce występuje też sosna wejmutka i sosna Banka. Gatunki te zostały sprowadzone z Ameryki Północnej. Na południu kraju, w Tartrach mamy też limbę.

Jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe specyfikacje sosny, weźmy sosnę zwyczajną pod lupę. Sosna zwyczajna jest drewnem twardzielowym, przy czym twardziel tuż  po ścięciu mało różni się od bielu i dopiero po czasie silnie ciemnieje. Twardziel może być zarówno różowa, czerwona  jak i  brunatnawa. W sośnie słoje roczne są wyraźne. Sosna jest drewnem średnio ciężkim, dość twardym i łatwym w obróbce. Z tych względów stosowana jest bardzo chętnie jako drewno tartaczne, sklejkowe, kopalnikowe, budowlane, celulozowe, płytowe, tarcica konstrukcyjna i meblowa czy do stolarki budowlanej.

Z drugiej strony, sosna wejmutka jest drewnem bardzo lekkim i miękkim, użytkowanie tego gatunku jest bardziej ograniczone. Wejmtka stosowana jest przede wszystkim do elementów dekoracyjnych.

Niestety sosna często jest przez szkodniki. Drewno hubiaste, czyli drewno z  z wyraźnymi objawami zgnilizny, np. białej  jamkowatej, powodowane jest przez wrośniaka sosnowego.  Huba sosny jest bardzo szkodliwa, powoduje znaczne szkody gospodarcze. Ponadto, typowym przykładem zgnilizny wewnętrznej drewna,  występującej w przyrdzeniowej części pnia lub drewna okrągłęgo jest też wrośniak sosnowy. Niemniej jednak powszechność występowania tego gatunku jak i atrakcyjne właściwości drewna nie zniechęcają przetwórców drewna, takich jak tartak,  do bazowania przerobu drewna na sośnie.

 

Stopka autorska: tartak – http://www.tartakizbica.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz