Guz Pancoasta – guz górnego otworu klatki piersiowej

Nowotwory płuc należą do coraz częściej diagnozowanych schorzeń, przede wszystkim u mężczyzn. Specyficzną postacią tych wzbudzających przerażenie chorób jest guz Pancoasta, który może pojawić się w górnej części struktury klatki piersiowej.

Reklama

medycynaGuz Pancoasta należy to stosunkowo mało znanych schorzeń, nasza wiedza o nim jest więc nieduża. To dość specyficzna podgrupa nowotworu płuc, który może rozwijać się początkowo bezobjawowo i podstępnie. Również diagnoza w tym przypadku wcale nie jest taka prosta, bowiem na zwykłych zdjęciach radiologicznych guz nie zawsze się uwidacznia.

1 – 3 % wszystkich nowotworów płuc

Guz Pancoasta jest schorzeniem, który obejmuje od około jednego do trzech procentów wszystkich przypadków raka płuc. Oczywiście im wcześniej zostanie rozpoznany, tym pacjent ma większe szanse na wyleczenie oraz przeżycie, jednak jak wyżej wspomniano, nie zawsze diagnoza jest stawiana wystarczająco szybko. Późne rozpoznanie jest największym obecnie problemem, a dzieje się tak zarówno ze względu na brak specjalistycznych urządzeń do diagnozowania, jak i ze względu na bezobjawowy przebieg choroby w początkowej fazie.

Pierwsze objawy tego schorzenia często dają się we znaki dopiero wówczas, gdy schorzenie jest w zaawansowanym stadium. Wtedy pojawiają się najczęściej bóle w okolicy łopatki, o charakterze punktowym. Ból stopniowo może się pogłębiać oraz rozszerzać, poprzez łokieć aż do palców ręki. W zaawansowanej fazie ból jest już naprawdę silny i pacjent jest zmuszony zgłosić się do lekarza, zwłaszcza, że zwykłe środki przeciwbólowe nie uśmierzą tak silnego bólu.

Diagnostyka oraz leczenie

Po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań i po postawieniu diagnozy, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, które da choremu jak największe szanse na wyzdrowienie. W większości przypadków stosuje się przede wszystkim leczenie chirurgiczne, które daje możliwość wyleczenia nawet czterdziestu pięciu procent wszystkich przypadków. Prócz leczenia chirurgicznego wykorzystuje się również radio – chemioterapię, która także w zdecydowanej większości przypadków przynosi pozytywne rezultaty.

Stopka autorska: Guz Pancoasta – http://pastylka.pl/choroby/rak-pluc

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.6/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz